Kamanės tekstai

KAUNO „MERKURIJUS“: 1983 – 2009 2009-11-22

Simona Rybakovaitė

Kauno Laisvės alėjoje įvyko performansas „Merkurijaus laidotuvės“. Tikslas -- pagerbti beveik griuvėsiais virtusį anų laikų prekybos galiūną ir įamžinti dar vieną griaunamą architekto A.Sprindžio kūrinį.

2

ALBUME IR PARODOJE – PASLAPTINGAS LINO SKULPTŪRŲ MEISTRO PASAULIS 2009-11-12

Romas Daugirdas

G.Gavenavičius, tęsdamas „dievukų“ kūrybos tradiciją, pradeda nuo tos jų būklės, kurioje juos paliko smagiai jų kūnuosna dantis pagalandęs laikas.“ Lino ar kitokių žolynų pluoštai – dailininko kūrinių pagrindas – iš tiesų primena lietaus, vėjo ir dulkių suėstų medinių dievdirbių skulptūrų paviršių.

5

PIANISTO M.LÉVINO KŪRYBINIAI NUOTYKIAI TĖVO GIMTINĖJE -- KAUNE 2009-11-11

Vaiva Mažulytė

Nors ir tylus buvo M.Lévino rečitalis Kaune, tačiau koncerto organizatoriams jis kainavo nemažai. Muzikantui specialiai iš Vilniaus buvo atgabentas „Fazioli“ firmos fortepijonas. Kaip būtų nuskambėjęs koncertas grojant toje salėje naudojamu „Petrof“ fortepijonu, mes jau nesužinosime, tačiau pamąstymams vietos užtektinai.

1

KLAIDI POEZIJOS KELIONĖ LINK BŪTIES 2009-11-09

Mindaugas Grigaitis

T.Marcinkevičiūtės naujausios rinktinės pavadinimas „K.E.LIONĖ“, atrodo, jau savo grafiniu vaizdu suponuoja naujo kalbėjimo apie sena paieškas. Pats „keliavimo“, „nuolatinio judėjimo“ motyvas nėra naujas, bet dvi raidės, atskilusios nuo žodžių, tarsi rodo, jog kelionė – tai ne tik judėjimas į priekį, bet ir nuolatinis bandymas įveikti tarpą tarp „aš“ ir kito. Ar visame rinkinyje tradiciniam turiniui randamas naujas skambėjimas?

2

BAŽNYČIOS AIKŠTĖ ŠILAINIUOSE IR MUZIKOS PARKAS JONAVOS GATVĖJE 2009-11-04

Pagal KAUET 2009 10 21 posėdžio protokolą (Nr.55)

Ar reikalinga aikštė prie Šilainių bažnyčios? Ar bažnyčia pajėgi emociškai priartėti prie pat magistralės? Ar planuojamas muzikos parkas Jonavos gatvėje, šalia Neries ir senamiesčio, taps naujaisiais miesto vartais?

1

GERIAUSIAS JAUNASIS TAPYTOJAS YRA KAUNIETIS 2009-10-30

Romas Daugirdas

Spalio 29-osios vakarą Vilniuje, “Pamėnkalnio” galerijoje, paskelbti konkurso “Jaunojo tapytojo prizas’09” nugalėtojai. Geriausiu pripažintas tą dieną savo gimtadienį šventęs A.Zakarauskas (paveikslas "Horizontalūs potėpiai"). Jam teko piniginė premija ir suteikta galimybė 2010 metais surengti personalinę parodą “Pamėnkalnio” galerijoje.

2

SIŪLAI SIŪLAI, SUSIVYKIT, ARBA MENININKŲ ŽAIDIMAI SU PUBLIKA KAUNO BIENALĖJE 2009-10-29

Rūta Marcinkevičiūtė

Kauno meno bienalė turi sukurti prielaidas kultūrinei veiklai atnaujinti, kviesti bendraminčius diskutuoti apie pilietinę kultūrą. Pirma, tai sutelktų meno ir kultūros žmones, antra – pažadintų kultūrinį gyvenimą ir, trečia, leistų pasidalyti kitų sričių patirtimi. Šių metų bienalė “Textile’09” pabandė tai padaryti. Bet ar tai gali/turi/privalo padaryti tik „Textile09“?.

4

LITERATŪRINIS RUDUO: NUO TRADICINIO „PDR“ IKI ALTERNATYVIOJO „TARP“ 2009-10-23

AKLAS „Žirklionis“

Alternatyvios krypties literatūros aktyvaus sąjūdžio „Žirklionis“ nariai -- rimtai ir pajuokaudami aptaria savo įspūdžius, patirtus „Poetinio Druskininkų rudens 2009“ ir audiovizualinės poezijos festivalio „Tarp“ renginiuose. Profesionalumo ir nuoširdumo poetų sambūriuose ieškoję jaunieji literatūrologai rado ir tai, ko visai nenorėjo rasti.

4

METŲ KNYGOS RINKIMAI: PASTABOS SKAITYTOJAMS 2009-10-22

Eugenija Valienė

Cypa: Klausyk, drauge, tokį bajerį girdėjau. Nu, nerealus, žinok. Girdėjai? Lietuvoj yra renkama Metų knyga?
Gražkė: Eik tu!
C.: Geras bajeris, ar ne? Čia tai bajeris.
G.: Pavarė. Nu, žinok, negirdėjau tokios nesąmonės.
C.: Aš tai neįsivaizduoju. Tai čia, sakau, visiškas bajeris. Nu, aš, pavyzdžiui, suprantu, kaip yra renkamos gražiausia Mis, ar ne? Arba stiliaus guru, ar ne? Arba nuodėmių dešimtukas. Tai čia viskas aišku. Bet tai kaip ir pagal ką jie renka Metų knygą? Bajeris čia.

2

ŠIUOLAIKINĖS GRAFIKOS PUNKTYRAI LIETUVOJE IR PASAULYJE 2009-10-20

(Grįžus iš konferencijos „Impact 6“ Bristolyje)

Praktiniuose „Impact 6“ mokymuose buvo demonstruotas ir skaitmenine 3D spauda vadinamo objektų auginimo sluoksniais pagal kompiuterinį projektą procesas, tačiau daugiausia dėmesio susilaukė būtent rankų darbu grindžiamų įvairių giliaspaudės technikų, taip pat medžio raižinio, litografijos, šilkografijos meistrai. Skaitmeninės technologijos nepajėgia iš šiuolaikinio meno scenos išstumti ir gyvo piešinio.

6

Č. LUKENSKAS NELEIDŽIA NUMIRTI MENUI KAUNE 2009-10-19

Rasa Andriušytė

Būdama soti ir teigiamybių, ir neigiamybių, Č.Lukensko kūryba neleidžia numirti Kauno menui -- sudėtingam, giliam, dirginančiam, paliekančiam pėdsakus ir randus. Tokiam menui, kokį yra palikusi “lūžio karta”, pradedant Arūnu Vaitkūnu, Rimvydu Jankausku-Kampu ir baigiant “Post Ars” grupės veikla.

7

ERDVĖ ŠILAINIŲ BAŽNYČIAI IR KTU MIESTELIO DETALUSIS PLANAS 2009-10-13

Pagal KAUET 2009 09 30 posėdžio protokolą

Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (KAUET) atidėjo svarstymą dėl Šilainių bažnyčios prieigų formavimo, nes neatvyko detaliojo plano autorė. Netikėtai paaiškėjo, kad senieji KTU fakultetai – pakeliui į nacionalinių kultūros vertybių registrą, todėl KTU studentų miestelio detaliojo plano scenarijus gali keistis. Laukime tęsinio.

3

M.LEEMANNO „100 M2“: KUR KAS DAUGIAU NEGU 20 CM Į VIRŠŲ 2009-10-02

(Žalias žiūrovo įspūdis, belaukiant šokio žinovų nuomonės)

Spektaklio „100 m2“ kūrėjams, kurie spėjo per daug trumpesnį negu oficialus spektaklio laikas pasakyti daug ką svarbaus, tikrai nebereikėjo įrodinėti, kad Etnos ugnikalnio išsiveržimas yra šiek tiek pavojingas.

5

POETAS – KAIP TEKSTO KŪRYBOS STRATEGAS 2009-10-01

Eugenija Valienė

Tai nėra knyga, leidžianti pajusti vartotojišką skaitymo malonumą, tačiau suteikianti skaitytojui naujos patirties: masinė kultūra ne menkinama, bet žaidžiama jos ženklais; kasdienybė ir buitis yra suderinama su poezija; kalba nėra tik bendravimo priemonė, bet galima su ja eksperimentuoti (poeto žaidimas kalba primena avangardinius keturvėjininkų ieškojimus).

3

E. MARKŪNO TAPYBA IR ŠIUOLAIKINĖS VAIZDO KULTŪROS NAŠTA 2009-09-29

Rasa Andriušytė

E.Markūno tapyboje ryški atžagareiviška drąsa. Paveiksle “Nuskendęs Pinokis” ironizuojami ir negailestingai preparuojami dalykai, kurie kažkada paveikslo autoriui buvo svarbūs, beveik šventi. Dabar tarsi norima atsikratyti praeities. Šiame darbe dailininkas tapatinasi su Pinokiu – savo mokytojo, tapytojo A.Martinaičio drobių herojumi, ir, ironizuodamas pats save, “pasiskandina” žaliuose Kauno vandenyse.

7

APIE DU CIRKUS 2009-09-28

Urtė Sakalytė

Gyvenimiškas absurdas reflektuojamas tikslingai, atkreipiant dėmesį į problemas, o ne siekiant padėti jas užmiršti. Tarkime, naujojo cirko klouno atgimimas: klounai nebejuokina, jų juokai yra pikti, dažnai žiaurūs, scenoje jie vaidina pedofilus ar serijinius žudikus. Jie nekuria gyvenimo fikcijos, o pateikia jo interpretaciją.

2

IŠGYVENTI SU TEPTUKAIS RANKOJE 2009-09-25

Rasa Andriušytė

Sugrįžti į miestą su visa moters gyvenimo našta ir laime buvo paprasčiau, negu vėl tvirtai paimti į rankas teptuką. Meno aplinka, kūrybos atmosfera net ir Kaune yra gerokai pasikeitusi. E.Velaniškytės tapyba nešiuolaikiška. Spalvos nešoka į akis, neironizuojama, nediskutuojama, jai nerūpi globalios temos.

6

RUGSĖJIS KAUNO PARODŲ SALĖSE: NERAMI VIDURAMŽIO PILNATVĖ 2009-09-21

(Būsimų trijų recenzijų anonsas)

Menotyrininkė dr.Rasa Andriušytė portalui www.kamane.lt rašo tris recenzijas apie tris šiuolaikinei Kauno dailei ypač svarbias parodas. Apie kurias? Pateikiame pačios menotyrininkės parengtą anonsą „Rugsėjis Kauno parodų salėse: nerami viduramžio pilnatvė“.

7

KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS – TERITORIJOS „LITUANICA“ ATEITIES VIZIJAI SUKURTI 2009-09-17

Pagal KAUET 2009 09 09 posėdžio protokolą

Kauno senamiestyje, tarp pilies ir Vilijampolės tilto, netoli Nemuno ir Neries santakos viena didžiausių nekilnojamojo turto projektų plėtotojų ir valdytojų Lietuvoje UAB „Baltisches Haus“ architektams, urbanistams, kraštovaizdžio architektams rengia atviras kūrybines dirbtuves „Lituanica“ Tikslas -- sukurti šios teritorijos užstatymo viziją.

1

LITERATŪROS FORUMO „ŠIAURĖS VASARA 2009“ MALONUMAI: TAIP IR NE 2009-09-04

AKLAS „Žirklionis“

Turbūt esame beviltiški literatūros fanatikai, nes lengvai susigundėme intriguojančiu forumo kvietimu patirti „didįjį meistriškai sukurto teksto malonumą“. Kaip žinome – atsidavus vienam malonumui atsiranda priklausomybės. Žodžiu, įkliuvome. Dabar turime tenkinti dar ir savo kritiško mąstymo instinktą ir apkalbėti, kokius malonumus ir nemalonumus patyrėme viename rimčiausių metų literatūros renginių „Šiaurės vasara“.

4

PAŽAISLIO FESTIVALIS BAIGĖSI LAIMINGAI: SU KLAUSTUKAIS 2009-09-01

Vaiva Mažulytė

XIV Pažaislio muzikos festivalis buvo oficialiai skirtas Lietuvos vardo tūkstantmečiui. Bet taip ir liko neaišku, kuris renginys išskyrė būtent šiųmetį festivalį iš kitų trylikos ankstesnių. Na, galima pasinaudoti tokia didinga galimybe savo nuolatinei veiklai suteikti papildomo svarumo ir didingesnio skambesio. Bet ar tai patys tikriausi šlovės spinduliai? Ar nėra pavojaus juose paskęsti?

6

DIAGNOZĖ: SUKURTA PLENERE 2009-08-31

Rasa Andriušytė

Vasarai baigiantis tinkamas laikas kalbėti apie plenerus, kūrybines stovyklas ir simpoziumus. Tai sena ir reikšminga Europos dailės gyvenimo tradicija, tačiau dabar, deja, beveik neatpažįstamai pasikeitusi. Atėjo metas sąžiningai įvertinti plenerinės veiklos rezultatus ir pergalvoti plenerų organizavimo sistemą.

15

VIEŠOSIOS ERDVĖS: TARP SOVIETINIO MONUMENTALIZMO IR SIAURAKAKTĖS LT CENZŪROS 2009-08-20

Mindaugas Grigaitis

Neprieštaraučiau, netgi sveikinčiau, jeigu kurioje nors Kauno vietoje išdygtų Vytauto Didžiojo arba kito monumento statulos karikatūra. Tokia perspektyva, be abejo, yra gryna utopija. Tai būtų įvertinta kaip didžiausias Lietuvos istorijos ir Kauno vardo įžeidimas. Nors toks kūrinys pašieptų ne didįjį kunigaikštį, bet tą liguistą polinkį viešąsias erdves apstatyti įvairiausiomis statulomis.

4

TAPYBOS KLASIKA GYVAI: VILNIUS IR UŽUTRAKIS, ČIURLIONIS IR JO AMŽININKAI WEISSAI 2009-08-12

Rasa Andriušytė

Ši vasara Lietuvos galerijose ir muziejuose suvešėjo puikiomis tapybos parodomis. Eksponuojamų menininkų įvairumas įplieskė seniai neregėtą reiškinį: ir spaudoje, ir vakarėliuose vėl diskutuojama dėl tapybos ir dailės istorijos, dėl muziejų ir galerijų, dėl kolekcionavimo ir meno pirkimo, o parodos aplankomos net po keliskart, kad įsižiūrėtume, pasitikrintume.

8

KARLOVY VARY EKRANE – NUO SUBTILAUS KINO IKI RUSIŠKO BRUTALUMO 2009-08-03

Karlovy Vary-Stokholmas

Kurortiniame Čekijos mieste Karlovy Vary liepos mėnesį vyko jau 44-asis tarptautinis kino festivalis, kuris atvėrė visą šiuolaikinio kino pasaulio spalvų paletę. Posovietiniai kraštai demonstravo nevilties perteklių, rusai šiurpino savo riebia „černucha“, o lietuviai garbingai atstovavo savo šaliai.

3

APIE PRETENDENTŲ Į „POEZIJOS PAVASARIO’09“ LAURUS POEZIJĄ: ATVIRAI IR ATIDŽIAI 2009-07-31

AKLAS „Žirklionis“*)

Alternatyvios krypties literatūros aktyviu sujudimu (AKLAS) „Žirklionis“ pasivadinusi, po www.kamane.lt sparnu viešai bręstanti VU KHF literatūrologijos jaunuomenė ant diskusijų žaizdro metė visų pretendentų į „Poezijos pavasario‘09” laurus poezijos knygas. Aukų nėra, bet nudegimų nestinga.

5

PALAIMINIMAS – KAUNO ARENOS FASADŲ ATVIRUMUI 2009-07-15

Pagal KAUET 2009 07 08 posėdžio protokolą

Apie naujas Kauno arenos fasadų idėjas: Pagaliau išsipildė Kauno siekis atsiverti į Nemuną. Miesto gyvenimas priartės prie upės ir su tokia jėga, kad belieka džiaugtis. Autorių pasirinkta koncepcija nedeklaruoti savęs, o įsilieti į supančią aplinką – sveikintina.

6

BANKSY VANDALIZMAS IR NEBYLUS JAUNASIS VILNIUS 2009-07-08

(VDA menotyros studentė)

Kur jaunųjų Lietuvos menininkų maištas ir noras pakeisti pasaulį? Mes dar vis žaidžiame kurdami meno pasaulį. Simuliacija. Užupyje ant sienos parašyta: „Buvo dvidešimt pirmas amžius. Turėjom vardų, dažų, laisvių, ir niekas nieko nenorėjo pasakyti.“

9

OBJEKTAI SENAMIESTYJE IR PRAMONĖS PR.: BANDYMAS KILTI IŠ CHAOSO 2009-06-23

Pagal KAUET 2009 06 10 posėdžio protokolą

Kiekvieno naujo architektūros ir urbanistikos projekto kelias į miestą yra kaip nuolatinis bandymas miestą kelti iš chaoso. Tai būdinga KAUET svarstant projektus ir Kauno senamiestyje, ir pramoniniame rajone.

4

LITERATŪROLOGIJOS JAUNUOMENĖ – PRIEŠ MASINĘ „MAIRONIŲ-SALOMĖJŲ“ GAMYBĄ 2009-06-16

Norėdami išravėti seniai vegetuojančią ir talento vegetarų vis dar skrupulingai mūsų kultūroje gaivinamą literatūros provincialumo lysvę, skelbiame galą visiems šiuolaikiniams maironiams, salomėjoms ir panašiems Lietuvos „milžinąžuoliams“ – visiems epigonams ir grafomanams, galvas slepiantiems po „aukštosios kultūros“ aureole.

9

Archyvas

Facebook   Spausdinimo versija

« Ankstesnis Kitas » 1... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38