Kamanės tekstai

KNYGA SSS, ARBA ŠINKARIUKO ODĖ SVAIGALŲ, SMURTO IR SEKSO TREJYBEI 2012-02-07

Simona Siderevičiūtė

Kiek reikia aštrumo, kad sąmonė būtų išjudinta? Į kokią ribinę situaciją nuklysti, kad įspūdžių pertekęs skaitytojas atsiloštų pritrenktas? Retoriniai klausimai, turintys savo adresatą –Tomą Šinkariuką, kuris savo naujausiame romane „Kaip vaikai“ („Kitos knygos“, 2011) kirbina skaitytojų fantazijas sekso ir smurto scenomis bei filosofinėmis vingrybėmis.

KAUNO ARCHITEKTŪROS IR URBANISTIKOS EKSPERTŲ TARYBOS POSĖDŽIO, ĮVYKUSIO 2012-01-18 KAUNO ARCHITEKTŲ NAMUOSE 2012-02-02

Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (KAUET) 2012 m. sausio 18 d. posėdyje svarstė Mokslo paskirties pastato Jonavos g. 66, Kaune, rekonstravimo projektą. Projektavimo įmonė - UAB " Inžinerinė mintis". Projekto autorius - Vainius Šalomskas. Projekto vadovas - Tomas Burokas. Užsakovas - VDU.

1

Jurga Ivanauskaitė. Z.Baltrušio nuotr.

VISOS ĮMANOMOS ANGELŲ SPALVOS (papildyta) 2012-02-01

Jūratė Baranova

Peržvelgus visą Ivanauskaitės kūrybą paaiškėja, kad jos matyti angelai nėra vien baltos spalvos. Tarp dviejų baltų taškų išryškėja ir kitos įmanomos angelų spalvų variacijos. Jie gali būti žydri, kaip vienos ankstyvųjų Jurgos novelių „Kada ateis Godo?“ („Pakalnučių metai“) pasakotojas, kuris laukdamas merginos mintyse kuria tokią artėjančio vakarėlio programą: „Aš irgi buvau pasiryžęs negerti, sėdėti štai taip įsmeigęs akis į nebūtį, rūkyti ir šypsotis tolimam žydram angelui, kurio nėra šioje žemėje.“

1

Restauruotas Perkūno namas, liudijantis lietuvių pirklio, o ne vokiečių pirklių architektūrinį skonį ir finansines galimybes.

"PERKŪNO" NAMAI: TARP LEGENDŲ IR TIKROVĖS 2012-02-01

Jolita Butkevičienė

Kalbant apie kultūros paveldą visada turi būti nubrėžta aiški takoskyra tarp žmonių fantazijos vaisiaus ir tikrų istorinių faktų. Juk kultūros paveldas yra gyvasis praeities liudininkas, kurį prakalbinus dažniausiai nebereikia kurti naujų pasakojimų.

14

Pieno centras

ARCHITEKTAS R. J. PALYS: „KULTŪROS PAVELDAS JUK NE VIEN MŪRAS AR ARKA – TAI ŽMONIŲ SANTYKIAI, ERDVĖS, ĮPROTIS, TRADICIJA, ATMINTINOS VIETOS“ 2012-01-25

Austėja Masiokaitė

Kauno senamiestį architektas Rimvydas Jurgis Palys regi it ligonį: šiek tiek žaizdotą – deja, prie tokios būklės prisidėjusios ir už architektūros paveldo būseną atsakingos institucijos. Vis dėlto pacientą, jo nuomone, pagydyti įmanoma – tam labiausiai tiktų gera šiuolaikinė architektūra, o ne bandymai didžią praeitį atkurti butaforija, primenančia bedvasį protezą.

2

Lukas Geniušas

24 SERGEJAUS RACHMANINOVO PRELIUDAI PAGAL LUKĄ GENIUŠĄ 2012-01-24

Justina Paltanavičiūtė

Apskritai groti ne pavienius kūrinius, o jų ciklu, nėra taip jau dažnai pasitaikantis  Lietuvos muzikinio gyvenimo reiškinys. Tačiau, regis, pianistas L. Geniušas tokį variantą itin pamėgo – tuo galėjome įsitikinti ir šįkart.

„Mirábile Visu / Nuostabu matyti“

SUSIDŪRIMAI SU KLASIKA IR KITOMIS SENIENOMIS 2012-01-24

Ugnė Kraulaidytė

Vis dėlto galerijos pastangos suaktualinti tai, kas sena, bet vertinga, sveikintinos. O ekspozicija iškelia tapybą ir literatūrą vienijantį klausimą: kas bendra tarp šių darbų ir K. Donelaičio? Gal ir gerai. Klausimai skatina mąstyti.

3

Gintautas Stulgaitis. "Du". 1985

NUOVARGIS ŽINOTI, KAIP REIKIA, IR DARYTI, KAIP TIKIMASI 2012-01-20

Milda Kiaušaitė

Gintauto Stulgaičio darbai staiga perkelia į vaizduotės pasaulį. Jo fotografinis braižas labai literatūriškas, daugelis nuotraukų primena išblukusius, besisklaidančius vaizdinius, kylančius verčiant gelsvus senų romanų puslapius, juose kažkas visiškai neapibrėžta, tačiau drauge sutelkia pojūtį, nuojautą, pačią esmę.

„Maximalių išbandymų laikas”. Vlado Kurkliečio nuotr.

VALDO KURKLIEČIO KERAMIKOS PARODA GALERIJOJE „BALTA“ 2012-01-16

Raimonda Kogelytė-Simanaitienė

Valdas Kurklietis – Kaune gyvenantis ir kuriantis jaunosios kartos keramikas, neabejotinai atradęs savitą, unikalią meninę raišką, kurią akivaizdžiai atskleidžia jo personalinės parodos „Išbandymų metas“, šiuo metu eksponuojamos tekstilės galerijoje „Balta“.

1

GRAŽUS PASAULIO ANYKŠTĖNO VEIDAS 2012-01-13

Alfas Pakėnas

Almanachas prasideda kruopščiai parengtu, su meile savajam kraštui parašytu straipsniu apie Anykščių bei šio krašto miestelių herbus, tapusius skiriamaisiais ženklais, simbolizuojančiais ir išskiriančiais iš kitų tą vietovę ir jos žmones. (...) Žurnalas savo publikacijomis, patrauklia išvaizda, gausiomis iliustracijomis, subtiliu parengimo skoniu turėtų  sudominti  ne tik anykštėnus, bet ir daugelį Lietuvos kultūros žmonių.

"Vizija". Iš ciklo "Kęstutis"

VIZUALINIS LIETUVOS ISTORIJOS METRAŠTIS 2012-01-12

Ieva Dubikaitytė

Domėdamasi valstybės istorija ir žymiausiais jos veikėjais, Gražina Didelytė nesiekė portreto preciziškumo, ją labiau domino ne žmogaus išorė, o vaizduojamojo asmens siekiai ir istorinė reikšmė. Ši tendencija pastebima kunigaikščio Kęstučio 600–tosioms mirties metinėms paminėti 1982 m. oforto technika sukurtame triptike „Kęstutis“.

KAUNO ARCHITEKTŪROS IR URBANISTIKOS EKSPERTŲ TARYBOS POSĖDIS, VYKĘS KAUNO ARCHITEKTŲ NAMUOSE GRUODŽIO 14 D. 2012-01-02

Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (KAUET) 2011 m. gruodžio 14 d. posėdyje svarstė Kauno bendrojo plano koncepcijos projektines nuostatas (rengėjas-SĮ „Kauno planas“, užsakovas – Kauno m. savivaldybė).

R.Bartusevičiūtės nuotr.

Z.DARGIENĖS PARODA „SAPNŲ PAGIMDYTI – ABORIGENAI“ – IŠ SAPNŲ Į SAPNUS 2011-12-21

Renata Bartusevičiūtė

„Smalsumas, smalsumas, smalsumas, noras pažinti ir pamatyti visą pasaulį“, - tai žodžiai, kurie kartojosi viso pokalbio su tekstilininke Z.Dargiene metu. Apkeliavusi ne vieną šalį, pažinusi ne vieną kultūrą, šiandien su susižavėjimu ji pasakoja apie Australijąir joje gyvenančius aborigenus. Menininkę domina iš amžių užsilikę senųjų kultūrų šaltiniai, kurie šiandien dar gyvi ir dar gaivina žmonijos dvasią.

Janina Kildušienė, Ritonė Klizienė „Ateitis“

PARODOJE „SPALVA – NUOTAIKA – SIMBOLIS“ – BALTOS SPALVOS INTERPRETACIJOS 2011-12-20

Austėja Bručaitė

Jau trečius metus Kauno tekstilininkų ir dailininkų gildijos galerija „Balta“ organizuoja šventinę parodą – konkursą „Spalva – Nuotaika – Simbolis“, kurioje žymūs Lietuvos kūrėjai savitai interpretuoja baltą spalvą. Menininkai, pasitelkdami įvairiausias technikas, stengiasi savo kūriniais perduoti žiūrovui žinutę, ką kiekvienam jų reiškia balta spalva.

8

Zenekos nuotr.

„SAULĖS BROLIAI“: „MUZIKANTAS TURI MOKĖTI GROTI VISKĄ“ 2011-12-19

Justina Paltanavičiūtė

„Saulės broliai“: „Pastebime visuomenės depresiją – žmonėms viskas pilka, ateitis šviečiasi ne kokia. Grodami mes visada stengiamės transliuoti gerus jausmus, šilumą. Žmonėms tai patinka, o ir mums patinka, kai jie šypsosi išgirdę mūsų muziką. Ir čia visai tampa, nesvarbu muzikos sudėtingumas, funkcijos ir kiti dalykai. Stengiamės savo muzika skleisti gyvenimo džiaugsmą.“

Airidos Rekštytės nuotr.

NUSIMEGSIU SAU ŠARVUS 2011-12-15

Giedrė Legotaitė

Praėjusį šeštadienį galerijos „Meno parkas“ lankytojams buvo suteikta galimybė stebėti jaunosios menininkės V.Tamoševičiūtės performansą, kuris tapo sudedamąja D.Pupkevičiūtės kuriamo videodarbo „Šarvai“ dalimi. Jaunųjų kūrėjų duetas galerijoje sukūrė estetišką ir švarų reginį. Buitiškas veiksmas – mezgimas – buvo pateiktas kaip tam tikra meditacijos forma.

4

Mare Saare. „Afterimage“, koliažas. Nuotr. iš parodos katalogo

KAUNO FOTOGRAFIJOS GALERIJOJE – STIKLO MENO PARODA „VITRUM BALTICUM“ 2011-12-06

Vaida Viršutytė

Šį rudenį jau penktą kartą surengtas tarptautinis, trienalės principu organizuojamas stiklo meno projektas „Vitrum Balticum“. Jo pagrindu (šalia papildomų teorinio seminaro bei personalinių parodų) visada tampa didelė autorinio stiklo meno ekspozicija. Jubiliejinėje projekto parodoje tapo svarbi dviejų menų – fotografijos ir stiklo kūrinio – sintezė.

6

Audronė Petrašiūnaitė. „Susitapatinimas su Lady Gaga 3“, 2011

KONTRASTAI PARODŲ CIKLE „DUETAI“: A.PETRAŠIŪNAITĖ IR A.DRAZDAUSKAITĖ 2011-12-03

Viktorija Liubinaitė

Dviejų skirtingų Lietuvos menininkių A.Petrašiūnaitės ir L.Drazdauskaitės darbų parodą Kaune iš ciklo „Duetai“ ir dailininkių tapybą geriausiai apibūdina antonimai, pvz., ryški – pasteliška, aštri – švelni, asmeniška – universali. Šis menininkių duetas skirtas kontrastų dermei, nuo poetiško gamtos pasaulio iki individualių ir skaudžių išgyvenimų, nuspalvintų nepikta ironija. Atrodo, sunku šias autores vadinti duetu, tačiau juk ir pats gyvenimas pilnas netikėtų sugretinimų.

2

Aušra Andziulytė. „Rudens laužai“, 2010

AUŠROS ANDZIULYTĖS KŪRYBINIAI VIRAŽAI 2011-12-03

Agnė Kyguolytė

A.Andziulytės jubiliejinė paroda „Viražai“ – tai menininkės kūrybinių ieškojimų, nukrypimų ir sugrįžimų atspindys. Nors tapybos darbai ir nurodo tam tikras geografines vietas ar objektus, tačiau jie kupini erdvės jausmo ir nuotaikos. Tai padeda pabrėžti ir naudojama specifinė medžiaga – skarda. O menininkės vaizduojami laikinumo ženklai (upė, saulėlydis, pilnatis) dar kartą primena apie laiko tėkmę ir akimirkos trapumą, neatsiejamą nuo mūsų egzistencijos.

VIOLETA ŽIDONYTĖ „LIEPŲ MEDAUS NEBUS“ – ISTORIJOS PĖDSAKAIS 2011-12-02

Ieva Daugelavičiūtė

Nepriklausomoje Lietuvoje vis dar nenutyla kalbos apie sovietmečio padarytą žalą Lietuvos valstybei, jos žmonėms ir kultūrai. Literatūriniuose kūriniuose taip pat vis dar atskleidžiama individuali ir kultūrinė patirtis, kurią formavo sovietinė ideologija ir kultūra. Vienas kūrinių, vaizduojančių sovietmečio įtaką, yra ir naujausias V.Židonytės romanas „liepų medaus nebus“.

3

A.Galdikas. „Kompozicija“ (1969). Kunstkamera.lt nuotr.

TEMPERAMENTINGA A.GALDIKO „SPALVŲ ODISĖJA“ 2011-12-01

Odeta Bormaitė

Neužtenka „Spalvų odisėjos“ ekspozicijoje apsukti vieną ratą, kad įsitikintum, jog tai vieno dailininko darbai, tik kruopelytė viso kūrybinio palikimo. Kiekvienąkart žvelgdamas į paveikslą iš naujo susipažįsti su romiu, lyrišku, mistišku, aistringu spalvų meistru A. Galdiku. Ši kukli ekspozicija – tai spalvinga kelionė laiku, kurioje išsikristalizavo ekspresyvi, abstrakti spalvų tapyba.

V.Martinkutės nuotr.

SUSITIKIMAS SU POETU D.KAJOKU IR ,,KURČIU ASILIUKU“ KAUNE 2011-12-01

Vilma Martinkutė

D.Kajokas: „Poezija rašoma ne iš proto, ne iš jausmo. Manau, mūsų sąmonė turi daug lygmenų. Kai ateina impulsas per visus sąmonės lygius, tada prasideda tam tikra ,,šachmatų partija“. Į visus sąmonės lygius ateina energetika, tada ją, nesuterštą, gryną, reikia apgyvendinti eilėraštyje.“

L. Jonikės kūrinys „∆“ (2005). Nuotr. iš linajonike.lt

KITOKS POŽIŪRIS Į POMIDORĄ L.JONIKĖS KŪRINYJE „JI MĖGSTA POMIDORUS“ 2011-11-30

Miglė Morkūnaitė

Tarp visų M. Žilinsko dailės galerijoje esančių tekstilės darbų L.Jonikės kūrinys „Ji mėgsta pomidorus“ išsiskiria žaisminga ir, palyginti su kitais, ne itin rimta tema. Kitų bienalės dalyvių eksponuojamuose darbuose labiau gilinamasi į globalias šiuolaikinio ir senojo pasaulio problemas, atskleidžiamos skausmingos egzistencinės patirtys, o stebint šį L. Jonikės kūrinį apima pakili nuotaika, tarsi trumpam atitrūkstama nuo visų rūpesčių. Toks eksponatas bienalės parodai suteikia naujų spalvų ir ją paįvairina.

Martyno Aleksos nuotr.

SIAUBO DRAMA KAUNO VALSTYBINIAME MUZIKINIAME TEATRE: G.VERDI „ATILA“ 2011-11-28

Justina Paltanavičiūtė

Kauno valstybiniame muzikiniame teatre – vėl premjera. Šįkart gana neįprasta daugeliu prasmių – lapkričio 25-ąją klausytojų teismui buvo pristatyta G. Verdi opera „Atila“. Ar ji taps šio teatro žiūrovų pamėgtu spektakliu, parodys laikas. Pats G. Verdi yra kadaise pasakęs: „Muziką aš rašau žmonėms, o ne kritikams.“ Tad ir šią operą tegul vertina ne tik kritikai, bet ir žmonės.

PARODA „RUDENS SALONAS 2011“ SUPAŽINDINA SU „NAUJUOJU MENU“ 2011-11-28

Enrika Ragaliauskaitė

Ar „Rudens salonas“ bus tęstinis reiškinys, parodys laikas ir žiūrovų vertinimas. Kaip parodos atidarymo metu kalbėjo A.Žalpys, patys menininkai buvo labai pozityviai nusiteikę šios parodos atžvilgiu, kūrėjus suintrigavo parodos idėja, todėl ekspozicijoje randame pačius naujausius ir niekur iki šiol nematytus menininkų darbus.

Fluxus įspūdis. K.Čyžiūtės nuotr.

TARP RYTŲ IR VAKARŲ. „J.MAČIŪNAS IR KONTEKSTAS: FLUXUS NESIBAIGIA“ 2011-11-25

Monika Jarulytė

Būtų sunku vienareikšmiškai pasakyti, kiek Tolimųjų Rytų filosofija, o kiek Vakarų kultūra paveikė fluxus judėjimą. Konkretūs faktai tokias sąsajas esant įrodo, tačiau labiausiai tai patvirtina realių patirčių galimybės, įvykių scenarijai, kūrybiniai eksperimentai. Kauno bienalėje surengtas projektas parodė, kad fluxus tikrai gali keisti ne tik meno parodų pateikimo būdą, bet ir kiekvieno žmogaus kasdienybės potyrius.

3

PROZOS METAMORFOZĖS J.TUMASONYTĖS KNYGOJE „DIRBTINĖ MUSELĖ“ 2011-11-22

Adelė Mikoliūnaitė

J.Tumasonytės trumpoji proza knygoje „Dirbtinė muselė“ – tai šiek tiek panašios, bet ir truputį skirtingos istorijos, neretai absurdiškos, keistos, neįprastos ar postmodernios. Autorė eksperimentuoja svyruodama tarp sąmonės ir (pa/ne)sąmonės, nevengia piešti siurrealistinių vaizdinių, o kartais visai priartėja prie absurdo teatro.

1

Airidos Rekštytės nuotr.

ATMINTIES JUNGIMAS P.GILYTĖS INSTALIACIJOJE „DANGUS VIRŠ KAUNO“ 2011-11-21

Giedrė Legotaitė

Naudodama vienodas sudedamąsias dalis, P. Gilytė sukuria individualiausią objektą – savo asmeninį miestą. Tokį, kokį ji pažino praeityje, ir tokį, kokį jį žino dabar. Pasitelkusi vidinius vaizdinius kaip itin asmenišką ir jau savaime autentišką meno kūrimo objektą, P.Gilytė kalba apie laiko reliatyvumą kiekvieno asmens ir jo patirties atžvilgiu.

V. Kašinskas Ark. Gabrielius apreiškia Marijai. 2007 pop. retušas.

V. KAŠINSKO PARODA „SAKRALINIAI ESKIZAI“ – ŽMONĖMS, BESIDOMINTIEMS RELIGINIU MENU 2011-11-18

Rūta Morkūnaitė

„Sakralinis menas pamažu traukiasi į pogrindį, užleisdamas vietą postmodernistiniam menui, nes sakralinis menas atriboja reikšmingus dalykus nuo visiems prieinamų, elementarių dalykų, įsitenkančių į profaniškumo sąvoką,“ – teigia dailininkas V.Kašinskas. Kyla klausimas, ar sakralinis menas reikalingas, ar patrauklus, domina šiuolaikinį žmogų?

3

I.Kazakevičiūtės nuotr.

Ž.JANUŠAITĖS PARODOJE – NEPAGAUNAMAS SUBATOMŲ MIRGĖJIMAS 2011-11-17

Ingrida Kazakevičiūtė, VDU menotyros IV kurso studentė

Ž.Janušaitė, atsisakydama vaizduoti daiktišką pasaulį ir akcentuodama nuolat žmogų supančią erdvę bei materijos menkumą, veda žiūrovą metafizinių apmąstymų link. Autorė savo tapyboje, kurdama meditatyvias nuotaikas, atskleidžia universalius meninius siekius moderniomis, neišsemtomis ir Lietuvoje retomis priemonėmis. Ir visa tai paįvairina savitu meniniu sprendimu ant drobės projektuoti vaizdą.

7

Archyvas

Facebook   Spausdinimo versija

« Ankstesnis Kitas » 1... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ...38