NEFEMINISTINIS MOTERŲ VAKARAS 2010-12-17
Rašytojos pristatė po keletą savo kūrinių, taip sukurdamos įdomią temų ir jausmų mozaiką. Vis dėlto karaliavo moteriškas sentimentalumas. Kūriniuose paliestos temos buvo išgyventos ir išgvildentos labai jautriai ne tik pačių autorių, kolegių, bet ir žiūrovų. Daugelio poečių kūryba pasirodė persmelkta liūdesio, nevilties ir skaudžių patirčių. Ar tikrai kančia ir skausmas tampa didžiausiu kūrybos akstinu?
POPIEŽIAUS ĮAMŽINIMO VIETA TINKA, PAMINKLO PROJEKTAS -- NE 2010-12-13
Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba pakartotinai svarstė visuomenėje daug diskusijų sukėlusio projekto – paminklo Popiežiui Jonui Pauliui II Kauno santakos parke galimybes. Po ypač karštų diskusijų nutarta paminklo vietai pritarti, tačiau pačiam paminklo projektui -- nepritarti. Rekomenduota paminklo projektą pristatyti dar kartą, atsižvelgus į ekspertų pastabas.
J.KAZLAUSKAS: PRAŽUVUSIŲJŲ PĖDSAKAIS 2010-12-09
J.Kazlausko fotografija – dvilypė. Viena vertus, aistringo keliautojo sukurtos nuotraukos įdomios savo autentiškumu; dalis anuomet įamžintų vaizdų negrįžtamai išnykę, pasiglemžti laiko ar žmogaus. Kita vertus, jo kūryba gerokai skyrėsi nuo tradicinės lietuvių fotografijos mokyklos. Pasak menotyrininkės Agnės Narušytės, jo darbai „stilistiškai neišsiskiria“, tačiau sunku būtų nepastebėti ne tik techninio, bet ir kūrybinio autoriaus individualumo.
K.NAVAKO TRUMPŲ DISTANCIJŲ BĖGIMAS SU KLIŪTIMIS 2010-12-09
„Kūryba – tik žaidimas, o žmogus nežaisdamas neišgyventų“. Tačiau tai žaidimas rimta forma, nes būtent kūryboje realizuojami pasąmonės vaizdiniai. Anot K.Navako, „prasmę galima visur rasti ir prarasti“. Rašymui, kaip ir bet kokiam kitam veiksmui, reikalingi įgūdžiai, tačiau literatūrinis išsilavinimas taip pat pageidautinas. Jeigu pažįsti raides ir moki sudėlioti iš jų žodžius, dar nereiškia, kad jau turi tai, ko reikia kūrimo procesui.
DAILININKAS KĘSTUTIS KASPARAVIČIUS: NIEKADA NERAŠIAU SPECIALIAI VAIKAMS 2010-12-08
Aš tiesiog rašau tai, kas man ateina į galvą. Niekada nerašiau specialiai vaikams. Manau, kad vaikų rašytoju tiesiog gimstama. Arba - ne. Tarkim, aš pradėčiau rašyti suaugusiems... Nežadu to daryti, bet tarkim. Esu tikras, kad tos knygos visiškai niekuo nesiskirtų nuo to, ką rašiau iki šiol. Niekuo. Visiškai.
“ATIKA“: TARP ROKO, DAINUOJAMOSIOS POEZIJOS IR POPSO 2010-12-07
Turint omenyje ne itin originaliai ir profesionaliai išrutuliotą muzikinę kalbą bei paviršutiniškus socialinio atspalvio tekstus, peršasi išvada, jog koncertas priminė paprastą studentišką saviraišką. Mat „Atikai“, taikančiai į dainuojamosios poezijos žanrą, pritrūksta subtilumo, profesionalumo ir nuoširdumo. Kaip iš pretendentų į roko grupės statusą norėtųsi tikėtis įdomesnių vokalinių, harmoninių ir kūrybinių sprendimų. Kyla klausimas, ar pati „Atika“ nepriklauso tai pačiai visuomenės daliai, kurią neva bando pašiepti?
M.ALEXANDERIO DŽIAZAS AUDRINO KAIP DETEKTYVAS 2010-12-06
„Klausiausi muzikos kaip detektyvo, nekantraudamas, kas gi bus toliau, - dalijosi vakaro įspūdžiais džiazo klavišininkas Olegas Molokojedovas. - M.Alexanderis - genialus, jo technika - tobula. Seniai girdėjau tokį meistrišką grojimą ir svingą, o tokio gaivaus tradicinio džiazo, popmuzikos, regio mišinio apskritai nebuvau girdėjęs“.
S.PARULSKIO TEKSTAI GIMSTA IR ORO UOSTUOSE 2010-11-26
„Aš nežinau...“ – dažniausiai vakar Kauno viešojoje bibliotekoje vykusiame Skaitytojų klubo susitikime kartota Sigito Parulskio frazė. Vakaro svečią pristačius kaip poetą, eseistą, kritiką, dramaturgą ir vertėją, šis tik ramiai šypsojosi ir teigė, kad tiek „titulų“ pats tikrai neprisimintų, o save vadina tiesiog rašančiu žmogumi. Paprašytas paskaityti keletą savo kūrinių, jis stipriai susiraukė ir atkirto: „Patys skaitykit – juk bibliotekoje esate.“
MAIŠTAS PRIEŠ PRABĖGUSĮ LAIKĄ 2010-11-26
T.A.Rudokas šiame poezijos rinkinėlyje sukūrė ciniško, vulgaraus, laisvamaniško maištininko portretą. Bet į esminį klausimą – prieš ką maištaujama – taip ir lieka neatsakyta. Vaikiškais pasikeiksnojimai ir gašliais pajuokavimais maištauja bene visi paaugliai. „Gimnastikoje visiems“ toliau tokio maišto nežengiama, apie „pinkfloydišką“ ar kitokį maištą prieš kokią nors sistemą vargu ar įmanoma kalbėti.
G.PADEGIMAS: „DIDŽIAUSIAS NUSIKALTIMAS MENE – ATIMTI VILTĮ“ 2010-11-22
Teatras turėtų atsilaikyti prieš masinės kultūros škvalą, nepasiduoti. Esminė teatro funkcija visais laikais viena ir ta pati – dvasinės infrastruktūros kūrimas. Teatras gali gerokai daugiau negu visuomenė galvoja. Tegu linksmina įvairūs šou, cirkas, gatvės estrada. Teatras – galingas savianalizės instrumentas, tai vieta, kur reikia jausti ir galvoti, įjungti asociacijų aparatą, mąstyti apie praeitį ir ateitį.
WARHOLIŠKAS NIEKAS, ARBA CHAOSO ST(ER)ILIZACIJA 2010-11-15
A. Warholas: „Aš norėjau nupiešti nieką. Ieškojau ko nors, kur slypėtų nieko esmė, tik tiek.“ G.Česonis: „Manau, žiūrovai neliks abejingi: vieni džiaugsis, kiti piktinsis. Vieni atras dar nematytus jų mylimo menininko kūrinius, kiti pirmą kartą prisilies prie poparto kaip reiškinio. A.Warholas yra viena žymiausių praėjusio šimtmečio asmenybių, savo meto liudininkų.“
MILANAS RUOŠIASI AKISTATAI SU M.K.ČIURLIONIU 2010-11-14
Lapkričio 15-16 d. Milane (Italija) atidaroma didžiausia kada nors Vakarų Europos šalyse eksponuota M.K.Čiurlionio paroda „Čiurlionis: ezoterinė kelionė 1875-1911“. Apie parodos atidarymo išvakares pasakoja LR kultūros atašė Italijoje I.Gaižutytė.
KAUET: SIŪLOMA POPIEŽIAUS ĮAMŽINIMO KAUNE KONCEPCIJA NETINKAMA 2010-11-12
Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (KAUET) lenkų skulptoriaus Cz.Dzwigajaus paminklo Popiežiui Jonui Pauliui II Kauno santakos parke projektui nepritarė dėl netinkamos įamžinimo koncepcijos ir rekomendavo projektą tobulinti.
VAKARAS SU… MIGLOJE SKENDINČIU G. PATACKU 2010-11-11
G.Patackas papasakojo ir apie savo, kaip dainų kūrėjo patirtį, kuri, anot jo, visiškai palaužė jo talentą, tačiau tai leido labai gerai pasipelnyti. Norėdamas čia pat įrodyti kūrėjo prigimtinį pašaukimą – kurti tik vienetinius ir originalius kūrinius – ekspromtu sukūrė sonetą, netelpantį į literatūrinius rėmus, tokį originalų, kad pakartoti, greičiausiai, jau ir pats nesugebėtų.
Ž.MIKŠIO IR R.G.MORDMULLERIO „DRAUGYSTĖS KŪRINIAI“ ŠIAULIUOSE 2010-11-08
Iš Ž.Mikšio ir R.G Mordmullerio kūrybinio bendradarbiavimo gimusi paroda yra toks vertingas pavyzdys, dėl kurio tikrai verta vykti į Šiaulių „Laiptų“ galeriją iš visos Lietuvos.Žibuntas ir Raineris mums demonstruoja savo susitelkimą, ginantį ir saugantį tikrąsias Europos kultūros vertybes. Tokia yra jų bendros kūrybos prasmė ir turinys.
ASMENYBĖS ŽENKLAI DIENORAŠČIUOSE, LAIŠKUOSE, ATSIMINIMUOSE 2010-11-05
Maironio lietuvių literatūros muziejuje įvyko XXI-oji konferencija, kurios tema „Rašytojo asmenybės ir kūrybos ženklai dienoraščiuose, laiškuose, atsiminimuose“. Konferencijos dalyviai tyrė archyvus, nes tai literatūrinė medžiaga, suteikianti daug informacijos apie pasirinktą asmenybę.
PREKYBOS CENTRŲ IR MIESTO POREIKIŲ DIALOGAS KAUNE 2010-11-03
Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (KAUET) svarstė didžiųjų prekybos centrų išdėstymo Kauno mieste specialiojo plano pakeitimus, kurie labai svarbūs ateities miesto veidui. Taip pat buvo pristatyta Kauno miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano kūrimo darbų programa, kuriai gauta 2 mln. Lt. iš ES struktūrinių fondų ir 0,5 mln. Lt. iš Kauno m. savivaldybės.
J.VAITKUS: „TEATRO RŪPESTIS NE TENKINTI INDIVIDŲ JUSLES, BET SKATINTI JUOS MĄSTYTI“ 2010-11-02
Teatras – tai savotiškas skiepas: pamatęs tikrą, gyvą spektaklį, žmogus išgyvena trumpą ligos istoriją, jis tarsi įsivaizduoja save herojaus vietoje, galvoja, ką darytų, ar turėtų drąsos pasielgti vienaip ar kitaip. Dabar apsidairęs nebesuprantu, atrodo, kad teatras tarsi be vietos, lyg sutrikęs, nesupranta, kaip įsiskverbti į valstybės organizmą. Nes teatras visada yra opozicija bet kokiai valdžiai. Valdžia viską daro, kad teatras taptų bedantis, neproblemiškas, kad ne kalbėtųsi su žmogui, o tik linksmintų.
VAIKŠČIOJANT PO E. MARKŪNO SODUS 2010-10-28
E.Markūno “Tuštumos sodai” glumina. Kyla klausimas: kokia visa tai sukūrusio menininko pozicija? Kūriniais mėginama šokiruoti, tačiau ar tas šokas padeda mums į keliamas problemas pažvelgti kitaip? Mūsų laikai skiriasi nebent tuo, kad dabar cinizmas garbstomas viešai, o geros manieros tėra nuobodumo ženklas. Menas tampa botagu, plakančiu parodos lankytoją. Dailininkas sugebėjo priversti stabtelti ir susimąstyti. Tačiau ta tuštybės ir vartotojiškumo tema yra taip garsiai ir dažnai eskaluojama...
„VILNIUS JAZZ“ SMŪGIAVO IR Į VARTUS, IR PRO ŠALĮ 2010-10-26
„Šis festivalis suteikia žmonėms dvasios stiprybės, nes parodo asmenybes, kurios tarnauja tik savo pašaukimui, didelei idėjai, o ne kišenei“, - įsitikinęs A.Gustys. Jo patikinimas, kad „Vilnius Jazz“ dirba ne rėmėjams ar vadinamajai „aukštuomenei“, o pirmiausia – pačiai muzikai ir džiazo kūrėjams, nėra tik skambūs žodžiai. „Vilnius Jazz“ laviravo net be komercinių rėmėjų ir beveik be reklamos.
J.JURAŠAS: „TEATRAS GALI ŠOKIRUOTI NE FORMA, O MINTIES AŠTRUMU“ 2010-10-11
Lietuvoje į akis krinta tai, kad mėgaujamasi efekto, provokuojančiu šoko teatru. Toks teatras juo toliau, tuo mažiau man įdomus. Visada sakydavau ir sakau, kad būtų gerai po kiekvieno žiūrovo kėde padėti tokį užtaisą, kurio sprogimas priverstų mąstyti, galvoti, atsiverti. Toks teatras yra įdomus. Jis gali šokiruoti minties aštrumu, bet nebūti šokiruojamos formos.
SENTIMENTALI IŠPAŽINTIS PO FANTASTIKOS KEPURE 2010-10-08
Sovietų Sąjungos mokslinė fantastika buvo populiarumo viršūnėje, ja imta naudotis kaip erdve, kurioje saugu kelti egzistencinius klausimus, neatitinkančius ideologijos dogmų. Lietuvoje mokslinės fantastikos rašymas turėjo rezistencinę paskirtį. Nepriklausomybės pradžioje valstybingumo tematika ir folkloru paremtos knygos, įvilktos į saugesnį apdarą, užtikrino masinį populiarumą, o mokslinė fantastika, išnykus poreikiui priešintis, beveik apmirė.
SVEIKINIMAI PORTALO KAMANE.LT SKAITYTOJAMS: MEDUS IR PUBLIKOS IŠPLŪDIMAS 2010-10-05
Spalio 5 d. sukako lygiai penkeri metai, kaip veikia iš Kauno menininkų namų kilęs, lietuvių ir anglų k. kasdien atnaujinamas profesionalaus meno žinių portalas Kamanė.lt. Ta proga Kauno menininkų namuose buvo sušaukta maloniai rūpestinga konferencija „kamane.lt-5. Ir ką daryti?“.