Kamanės tekstai

Grupė "Reurgs Ribs" (vėliau "Dobilas") su savadarbėmis gitaromis 16-oje vidurinėje mokykloje, Naujametinis karnavalas, 1966–1967 m.: N. Ramanauskas, S. Gaidulis, E. Urbonas (iš asmeninio E. Urbono archyvo)

ROKO PIONIERIAI GRĮŽTA 2013-02-11

Lukas Devita

Pokalbiuose, pateiktuose laisva garso įrašų maniera (kas puikiai dera knygai apie ankstyvą roką), išlikęs gyvumas, nuotaikos, charakteriai, bendra atmosfera vos ne su magnetofono juostos traškesiu, panardinanti į kakofonišką muzikuojančių entuziastų gyvenimą – roko pradininkų, neretai pasitelkdavusių savadirbius instrumentus bei techniką ir, kaip įprasta, prastą garso aparatūrą.

3

ČEKIŠKAS BUÑUELIO IR DISNEY'AUS HIBRIDAS 2013-01-31

Pagal čekų spaudą parengė Andrius Jevsejevas

Neseniai Prahos senamiesčio Rotušės (taip, tame pastate su garsiuoju miesto laikrodžiu) galerijoje atidaryta siurrealistinei kūrybai dedikuota paroda, kurios pasididžiavimas – čekų siurrealistinio kino „tėvo, sūnaus ir šventosios dvasios“ legendinių ir dar nematytų darbų ekspozicija. Maža to, Švankmajeris jau pradėjo naujo filmo „Hmyz“ (Vabalai) parengiamuosius darbus. Pagal kitų čekų klasikų – brolių Karelo ir Jozefo Čapekų – alegorinę satyrą „Iš vabalų gyvenimo“ kuriamas filmas kino teatrus turėtų pasiekti 2015 m. pradžioje. Apie praėjusį, esamąjį laiką ir ateitį, meną, kūrybą ir visuomenę – Jano Švankmajerio monologas.

1

Donato Stankevičiaus nuotr.

KLYSTKELIAI PAŽADĖTOSIOS ŽEMĖS LINK 2013-01-30

Silvija Čižaitė-Rudokienė

Tai štai, galbūt maišydamas visas realizmo pakraipas ir bandydamas pridėti magijos, režisierius Rolandas Atkočiūnas drėbtelėjo, kaip spektaklio aprašymas sufleruoja ekscentrišką tragikomediją „Jeruzalė“ žiūrovų verdiktui. Bendradarbiavimas su scenografu Martinu Vilkarsiu ir režisūrinė koncepcija, visi 613 norų ir 7 troškimai, virsta mišraine spektaklio metu. Kartais atrodo, kad ir žiūrovui reikėtų šamano paslaugų bei „stebuklingųjų“ grybų, kad sugebėtų įsijausti ir būti vedamas bendros koncepcijos link.

8

A. Barzdukaitė–Vaitkūnienė. VAMP pilnatis kurorte. 2012

PASTOVŪS VAIZDAI? POKALBIS SU TAPYTOJA A. BARZDUKAITE–VAITKŪNIENE. 2013-01-30

Ugnė Kraulaidytė

Kone visą sausio mėnesį vienoje iš Vilniaus dailės akademijos „Titaniko“ parodų salių veikė dailininkės Aušros Barzdukaitės-Vaitkūnienės tapybos paroda „Pastovūs vaizdai“. Eksponuotame paveikslų cikle į vieną pasakojimą susipynė miesto žaliųjų erdvių fragmentai, piknikų kieme vaizdai, karuselių, kurorto barų motyvai. Drobėje fiksuodama kasdienius reiškinius ir buitines šventes dailininkė pasakoja apie pramogavimo būdus, kurie, pasak tapytojos, nekinta.

2

KOKIA NAUDA IŠ HOROSKOPŲ IR UTOPIJŲ? 2013-01-30

Povilas Sigitas Krivickas

Jei horoskopai tesiekia artimą ateitį – dienas, savaites, mėnesius, daugiausia metus, tai utopijos užsimoja tolimai perspektyvai. Tiesa, kartais ir šiaip nerealūs arba kuoktelėjusių autorių skelbiami užmojai taip pat vadinami utopijomis.   

1

D.Matvejevo nuotr.

TOLIAU – TAMSA? 2013-01-25

Kristina Steiblytė

Idėja tautos, kurią vienija bendri papročiai, bendra kalba ir kurios nebe pirma karta gyvena toje pačioje teritorijoje,  primenama ir O. Koršunovo „Katedroje“. Ši samprata yra XIX a. tautų pavasario vaisius, kurio graužtuko, regis, iki šiol tebesame įsikibę. Ji nėra, kaip neretai teigiama, priemonė jungti žmones.  Priešingai, skiria, nes kuria savo-svetimo opoziciją. Dramoje ši idėja iškeliama labiau nei spektaklyje, tačiau ir čia Povilas (Paulius Ignatavičius) pakylėtai skaito M.Daukšos postilės prakalbą, savotišką tautiškumo manifestą. Keista, kad ši idėja, sovietmečiu buvusi aktuali kaip pasipriešinimo okupantams priemonė, vis dar aktualizuojama ir dabar, kai jau žinome, kur nuveda savo tautos sureikšminimas.

1

"Stop" kadras iš E.Striogaitės filmo "August Varkalis"

AUGUSTO VARKALIO (PA)SĄMONĖS PEIZAŽAI 2013-01-23

Edvinas Grin

Tam, kad pažintum autorių, kad bent iki kelių įbristum į tą patį vandenį, kuriame jis maudosi, reikia mažiausiai trijų dimensijų: autoriaus, autoriaus kūrinių ir (ne)šališkos perspektyvos iš kito kranto. Tą vakarą visos 3D atsivėrė – įsikomponavęs į betoninių arenos džiunglių poezijos eilutes, autorius pasakojo man istorijas, istorijų istorijas pasakojo jo drobės, vis begėdiškai besigiriančios, kad niekur geriau nei Simo („Žalgirio“ arenos architektas E.Miliūnas. – Aut. past.) jusliai suprojektuotame interjere jos neatsiskleistų, o istoriją apie autorių filme „August Varkalis“, apgalvotai fiksuodama (ne)kasdieniškas smulkmenas, papasakojo E.Striogaitė.

3

KAUNO ARCHITEKTŪROS IR URBANISTIKOS EKSPERTŲ TARYBOS POSĖDŽIO, ĮVYKUSIO 2013-1-23 KAUNO ARCHITEKTŲ NAMUOSE, PROTOKOLAS NR.92 2012-12-18

Žemės sklypo Kęstučio g. 81, Kaune detaliojo plano ir pastato (ekonominės klasės viešbučio) pasiūlymai. Užsakovas - UAB "Soliris", projektuoja UAB "Miesto planas", pristato Evaldas Barzdžiukas.

1

Scena iš spektaklio "Balta drobulė". KVDT nuotr.

NETYLANTIS BALTOS DROBULĖS TEATRAS 2012-12-17

Silvija Čižaitė-Rudokienė

Gyvename vadinamos takiosios modernybės laikotarpiu, kai tikslas turėti yra tolygus tikslui būti. Vienur vartotojiškas gyvenimo tempas pasiekia zenitą „juodaisiais penktadieniais“, pas mus jis tampa modifikuota atmaina – „Jamam“ dienomis. Taip ir sukamasi nuolatiniu tempu, kai nėra laiko tikėjimui, atradimams, pasvarstymams; jei manysime, jog Zygmuntas Baumanas teisus, tai reikš, kad tarpstame puantilistiniame laike, kuris panašus „į iššvaistytų galimybių kapines: puantilistiniame universume vilčių labai aukšti ankstyvų mirčių, abortų ir persileidimų rodikliai.“ 

Vladimiras Jefremovas. D.Matvejevo nuotr.

VLADIMIRO JEFREMOVO SKRYDŽIAI 2012-12-11

Ridas Viskauskas

"Lietuvos rusų dramos teatro spektaklius prisimenu nuo 1970-ųjų. Ko gero, dėl Vladimiro Ivanovičiaus Jefremovo vaidybos ir pasirinkau teatrologės specialybę. LRDT klestėjimas sutapo su 8-uoju praėjusio amžiaus dešimtmečiu, kai teatre spektaklius kūrė Romanas Viktiukas*. Jefremovas, Michailas Jevdokimovas ir kiti aktoriai tuo metu daug skaitė filosofinės literatūros… Manyčiau, tuo metu Rusų dramos teatras pasiekė viršūnę." Teatrologė Marija Tanana.

Jolanta Kvašytė. Siamo dvyniai

IEŠKOTI MOTERS, TYLOS IR BORNHOLMO 2012-12-11

Ugnė Kraulaidytė

Taip jau sutapo, kad apie egzotiškąją Kiniją kalbėta ne tik I. Maldžiūno fotografijų cikle, bet ir dailininkės Jolantos Kvašytės parodoje „Kinija – Azijos tigras“, surengtoje galerijoje „Aukso pjūvis“. Menininkės kūrinius įkvėpė įspūdžiai, patirti pažintinėje kelionėje bei tarptautiniame keramikos centre „Fu Ping“.

TAUTIŠKA GIESMĖ 2012-12-11

Edmundas Saladžius

Baigiasi metai. Ant Suvalkijos lygumų krinta pirmos melancholiškos snaigės ir ankstyvos sutemos tirpdo tolimus horizontus. Baigiasi paskelbtieji Muziejų metai ir artėja šventos Kalėdos. Taip buvo laukta šventų Kalėdų 1919 m., 1939 m., 1948 m. Kas laukia mūsų kultūros paveldo ir palikimo šiais – 2013-aisiais, ką atneš viltingo gražiausia metų šventė?

“JIE NORI MANO VARDU PALAIDOTI LIETUVĄ” 2012-12-05

Dramoje per pagrindinių herojų –prezidento Antano Smetonos ir buvusio  pirmojo šalies ministro pirmininko Augustino Voldemaro dialogus atskleidžiami dramatiški 1940 m. birželio 15-osios įvykiai. Drama yra reikšminga  istorinėje nacionalinėje dramaturgijoje dėl gvildenamų visuomeninių vertybių prasmės, praeities ir dabarties aktualijų sąsajų, istorijos rekonstrukcijos kūrybos erdvėje. Kūrinyje atskleidžiama  daug iki šiol nutylimų aplinkybių, keliami lemtingo apsisprendimo, atsakomybės prieš tautą ir istoriją, herojaus ir visuomenės konflikto klausimai visuotinai reikšmingų įvykių kontekste. Istoriniai faktai ir duomenys kūrybiškai įsilieja į dramos dialogus.

Romualdas Čarna. Gervių šokis. 2011. Galerijos „Aukso pjūvis“ archyvas

IŠ NAUJO ATRASTI KŪRYBOS KLODAI 2012-11-26

Ugnė Kraulaidytė

Arūnas Vaitkūnas (1956-2005) – unikalią spalvinę klausą, ypatingą meninį jautrumą turėjęs tapytojas. Meno gerbėjams jis puikiai žinomas vidine įtampa persmelktais, pastoziškais, sodriais potėpiais nutapytomis drobėmis. Tačiau esama ir mažiau žinomos jo kūrybos, kurią sudaro parodose neeksponuoti piešiniai. 

KAUNO ARCHITEKTŪROS IR URBANISTIKOS EKSPERTŲ TARYBOS POSĖDŽIO, ĮVYKUSIO 2012-11-07 KAUNO ARCHITEKTŲ NAMUOSE, PROTOKOLAS NR.89 2012-11-22

Kauno Architektūros ir Urbanistikos ekspertų taryba posėdyje svarstė Kauko al. 2 ir Radastų g. 1, 3, 3A detalųjį planą. Architektai:  Rytis Vieštautas, Regina Tumpienė, Mindaugas Miliukštis. Užsakovas - UAB "Liūtukas".

1

Dailininkas Eugenijus Survila šalia aktoriaus Algimanto Masiulio portreto. 1994 m.

KNYGA APIE MASIULIŠKĄ PAVEIKUMĄ 2012-11-19

Vidmantas Kiaušas

Perskaitę ir peržiūrėję gausiai iliustruotą teatrologės E. Markevičiūtės sudarytą knygą „Algimantas Masiulis: siela po teutonų riterio šarvais“ įsitikiname, kad aktorius visą gyvenimą ieškojo esmės, vengdamas atsainaus, nors kartais nutinka – dailaus, slydinėjimo paviršiukais, o jo griežtai analitiškas protas veik unikaliai gebėdavo rasti santarvę su dvasingai laisva, reglamentuotų apribojimų neišpažįstančia kūryba.

www.kamane.lt  vyr. redaktorė Vida Savičiūnaitė. Vidmanto Balkūno nuotrauka

PROFESIONALI, PRINCIPINGA, REIKLI 2012-11-14

Prieš metus netekome menotyrininkės teatrologės, kultūros žurnalistės, redaktorės, vertėjos, menotyros pedagogės, visuomenininkės Vidos Savičiūnaitės (gimė Virsnio kaime, Anykščių rajone 1956 m. sausio 15 d. – mirė 2011 m. lapkričio 17 d. Kaune. Palaidota Viešintų senosiose kapinėse prie artimųjų). Publikuojame keletą www.kamane.lt vyriausiąją redaktorę geriau pažinojusių kultūros žmonių prisiminimų. 

5

KAUNO ARCHITEKTŪROS IR URBANISTIKOS EKSPERTŲ TARYBOS POSĖDŽIO, ĮVYKUSIO 2012-10-24 KAUNO VERSLO RŪMUOSE, PROTOKOLAS NR.88 2012-11-09

Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos posėdyje buvo svarstomi teritorijos Karaliaus Mindaugo pr. 35, 37, 38 preliminarūs detalieji planai. 

Algimantas Aleksandravičius pristato savo kūrybą pasaulinėje parodoje „EXPO 2012“ Pietų Korėjoje.

LIETUVOS FOTOGRAFIJA IR „EXPO 2012“ 2012-11-08

Povilas Sigitas Krivickas

Mūsų šalies paviljonas šiame garbingame tarptautiniame forume įvertintas sidabro medaliu. Tokį apdovanojimą už kūrybingai atskleistą pagrindinę parodos temą „Gyvieji vandenynai ir pakrantės“ mažųjų paviljonų kategorijoje skyrė Tarptautinio parodų biuro sudaryta nepriklausomų ekspertų komisija. Aukso medaliu šioje kategorijoje įvertintas Filipinų, bronzos – Meksikos paviljonas. Visą parodos laiką paviljone vyko įvairūs kultūriniai renginiai, koncertai, susitikimai su mokslininkais, aplinkosaugos specialistais, menininkais. 

"Hamletas". OKT archyvo (fotografas Dmitrijus Matvejevas) nuotr.

OKT „HAMLETAS“ GRĮŽO IŠ ŽIRONOS 2012-11-07

Dovilė Zelčiūtė

Spektaklis tiesiog skamba. Ir tokie gyvi dialogų sukibimai, ir pagavi publika, reaguojanti ir atliepianti į kiekvieną niuansą, įžvelgianti ir perprantanti režisieriaus sumanymą, jautriai pritarianti kiekvienai aktorių pastangai. Matanti, girdinti publika. Šįvakar dar sykį suvokiu, kad spektaklį kuria ne vien pastatymo kūrėjai. Spektaklį neišvengiamai kuria (arba – sugriauna) žiūrovai.

Kauno nacionalinio dramos teatro archyvo (fotografas – Donatas Stankevičius) nuotraukos

DEVINTOJI BANGA 2012-11-06

Milda Kiaušaitė

„Gelbėkime meilę“ – paskutinysis A. Jankevičiaus trilogijos pagal kanadiečių rašytojo Daniel Denis kūrybą režisuotas spektaklis (2009 m. –  „Dir diro daina“ („Paskutinė Diuranų daina“) bei 2010 m. – „Akmenų pelenai“). Ne tik prisirišimas prie vieno autoriaus, bet ir ryškus bei nesunkiai atpažįstamas autorinis braižas A. Jankevičių daro vienu iš įdomiausių Kauno dramos teatre kuriančių jaunų režisierių. Jo spektakliai niūrūs, intensyvūs, kunkuliuojantys emocijomis, reikalaujantys. Ne tik iš aktorių, bet ir iš žiūrovų.

2

DRĄSA MYLĖTI (NE)TINKAMAI 2012-10-29

Milda Kiaušaitė

Yra klaidingai tikinčių, esą kalba – lingvistinių ženklų sistema. Ir yra žinančių, kad ji – tai amžių vaikas, kurį pamažėle auginame patys; kalba – tai tautos ryšys su vėju, žolynais, jausmu, žmogaus su žmogumi, kalba – ne tai, kas duota, nes kalba kilo iš mūsų. Kiekvienoje šnekoje girdėti tauta, girdėti istorija, viltys, nuoskaudos.

1

„Sesutės“, fototekstilė, 48x70 cm, 2011

BIRUTĖ SARAPIENĖ: „EKSPERIMENTUOTI YRA SVARBU, BET TRADICIJAS IŠLAIKYTI – BŪTINA“ 2012-10-26

"Tradicijos man labai brangios, nenorėčiau, kad jos išnyktų. Man atrodo, jog  eksperimentai netruks pasibaigti ir vėl grįšime prie klasikinių dalykų. Labai mėgstu austi gobeleną, bet dabar užsakymų nebėra. Anksčiau, būdavo, gauni užsakymą, dirbi pusę metų, dalyvauji parodoje ir dar užsidirbi. Bet keitėsi sistema, niekas gobelenų nebenorėjo, visi pageidavo kažko naujo bei šviežio...". 

5

*Aidas Marčėnas, Ištrupėjusios erdvės. Devynių gyvenimų eilės. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.

ĮVAIRIAUSI POEZIJOS IR GYVENIMO NUTRUPĖJIMAI 2012-10-26

Jūratė Baranova

Be erdvės kategorijos nematytume nei kelio, nei takelio. Tarsi paklydę pūgoje. Ji beveik įgimta. Sugerta su motinos pienu. Visai kitaip nutinka poetinėje visatoje. Skirtingai nuo fizikinės ir filosofinės trajektorijos, erdvės dauginasi, iš vienos jų patampa daug. Daugiau nei trys, gal devynios (juk gyvenimai – tai devyni), gal dar daugiau. Erdvės matematiškai, ko gero, net nesuskaičiuojamos. Jos labiausiai atpažįstamos būtent tada, kai ima trupėti.

Irēna Lūse. Iš ciklo „Motinos ir dukterys“

SPALVŲ JŪROS UŽUTĖKIAI 2012-10-25

Ugnė Kraulaidytė

Vienas spalvingiausių Kauno dailės įvykių, nutikusių įpusėjus kalendoriniam rudeniui, – ketvirtosios tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai“ atrankinė-konkursinė paroda „Sąsajos“. Eksperimentuoti, ieškoti akvarelės ryšių su kitomis technikomis pakviesti įvairių dailės sričių kūrėjai. Parodas (konkursinę, satelitines grupines bei personalines) lydėjo meistriškumo kursai ir šiuolaikines akvarelės tendencijas bei aktualijas tyrinėjusi tarptautinė konferencija. 

Edmundas Saladžius. Kamane.lt archyvo nuotr.

NAUJAS MENAS IR SENAS KONTEKSTAS 2012-10-22

Edmundas Saladžius

Menas yra galinga ir grėsminga jėga, kurią visais laikais savo tikslams stengėsi pajungti nulemiančios, pasaulio valdymui poveikį darančios jėgos. Talentingiausius menininkus visada stengtasi susaistyti privilegijomis ir tuo užtikrinti jų lojalumą mecenatams, ir tada meno procesas tampa kontroliuojamas ir nevaldomas. Stipresnė ir įtaigesnė kultūra ilgainiui asimiliuoja silpnesnę kūrybinę patirtį turinčia kultūrą.  

9

LEE JEFFRIES. ŽMOGIŠKUMAS, VERČIANTIS PASILIKTI 2012-10-14

Milda Kiaušaitė

Jei tik būtumėte sutikę žmones, kuriuos sutikau aš. Matę tai, ką regėjau. Išvaikščiojau niūriausias miestų gatves visame pasaulyje ir palikau jas šaukdamas iš neteisybės. Tai mane skatina daryti daugiau. Tiesiog tikiuosi, kad kas kartą išsitraukus fotoaparatą aplankys sėkmė ir sukursiu atvaizdą, turintį didžiulę galią paveikti. Keisti suvokimą.

3

„Mauduolės“, apie 1892 m. drobė, aliejus

PIERRE-AUGUSTE RENOIRO IMPRESIONISTINĖS GRAFIKOS DVELKSMAS LIETUVOJE 2012-09-26

Iveta Dabašinskienė

Su šio menininko tapyba susipažinę esame visi, tačiau grafikos darbai mažiau žinomi, rečiau pristatomi žiūrovui, daugelis apie Pierre-Auguste Renoiro grafiką tikriausiai nėra visai girdėję, nors Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Užsienio šalių grafikos rinkinyje saugomi keli šio impresionisto atspaudai, kuriuos ir norėtųsi pristatyti besidomintiesiems.

Valentinas Varnas. Nemajūnų peizažas.

KAUNO PARODŲ ERDVES PASIGLEMŽĖ FOTOGRAFIJA 2012-09-24

Ugnė Kraulaidytė

Prasidėjus rudeniui Kauno kultūros gyvenimą stipriau pulsuoti privertė devintasis fotografijos festivalis „Kaunas Photo“. Šįkart meno gerbėjams jis pasiūlė įkvėpti fotografijos ir kiekvieno paklausė apie tai, kas gero pamatyta, sužinota, patirta. 

Jūratė Baranova ir Aidas Marčėnas

KINEMATOGRAFINIAI MOTYVAI AIDO MARČĖNO POEZIJOJE 2012-09-19

Jūratė Baranova

Tampa aišku, kad posūkio į vaizdą tikrai nebepavyks išvengti. Dejonės ir skundai (koks gi čia kinematografas muzikaliojoje Marčėno poezijoje?) kažkaip nebeatitiktų  laiko dvasios. Todėl dar sykį atsiverčiu jau skaitytą ir aprašinėtą poeto knygą „Eilinė“ ir bandau perskaityti nauju laiko dvasios pažymėtu žvilgsniu, nelabai tikėdamasi rasti ten kokį nors kinematografą. Tačiau pasirodo, kad kai kurios poezijos rinktinės kiekvieną kartą gali iš naujo pasveikinti savo skaitytoją.

Archyvas

Facebook   Spausdinimo versija

« Ankstesnis Kitas » 1... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ...38