Kamanės tekstai

A. Jakučiūnas. Algimanto Aleksandravičiaus nuotr.

A. Jakučiūnas: „Visai gali būti, kad literatūra moko neskaityti“ 2015-06-08

Klausimus parengė Elvina Baužaitė

Prozininkas Andrius Jakučiūnas: „Turbūt nieko geresnio nėra pasakyta už banalybę, kad autorius turi rašyti tai, kas įdomu, kas svarbu jam. O ar tai, ką jis sukuria, bus įdomu kitiems, ar tai atitinka jo epochos vadinamąją dvasią – atsitiktinumas, lemtis.“

4

Pakartotinas „Pramprojekto“ rekonstrukcijos projektinių pasiūlymų svarstymas KAUET 2015-06-03

Birželio 3 d. vykusiame posėdyje Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba pakartotinai svarstė „Pramprojekto“ (Donelaičio g. 60, Kaunas) rekonstrukcijos projektinius pasiūlymus.

M. Čechovas. Nuotr. iš http://www.theater-atelier.com

Michailo Čechovo metodas: „psichologinis gestas“, atmosfera ir kūrybinis įkvėpimas 2015-06-03

Justinas Kalinauskas

Kiekvienas aktorius, suvokęs metodo principus, turėtų pats atrasti arba susikurti savo techniką, kuri labiausiai atspindėtų individualią jo vaidybos dinamiką. Toks metodikos principas puikiai iliustruoja M. Čechovo „rytojaus aktoriaus“ viziją – užtikrinto, savarankiško, universalaus kūrėjo, gebančio praplėsti teatro meno ribas.

Drumstas kultūros vanduo gaudant žuvis ir drakonus 2015-06-02

Elvina Baužaitė

Undinės Radzevičiūtės romanas „Žuvys ir drakonai“ pelnė šių metų Europos Sąjungos literatūros premiją, kuria siekiama gausinti vertimus ir taip plėsti autorių žinomumą. Įvertinimas suponuoja reikmę darkart, o gal tarp daugybės knygų pasimetusiam skaitytojui ir pirmąsyk atsiversti romaną.

„Poezijos pavasario“ bukas ir sena, kelis dantis teturinti katė 2015-06-01

Enrika Striogaitė

Taip jau atsitiko, kad po visų „Poezijos pavasario“ Kaune renginių grįžus namo, labiausiai traukė tekstai iš rubrikos „Augintinis“. Pavyzdžiui, apie seną katę, teturinčią tik kelis dantis, nesterilizuotą, kuriai ieškoma namų ir tų namų nesitikima...

1

K. Voinakovskis, „Marija Tereza Poniatovska-Tiškevičienė“, 1797 m., Nacionalinis Varšuvos muziejus

Orientalizmas tapyboje: turkiška mada užkariauja Europą (I) 2015-05-26

Marius Vyšniauskas

Terminas orientalizmas literatūroje apibūdina Viduriniams Rytams, Pietų Azijai ir Artimiesiems Rytams būdingą kultūrą, kurią Europoje bandoma mėgdžioti. Straipsnių cikle Marius Vyšniauskas pristato orientalizmo įtaką Vakarų Europos bei Lietuvos menui.

1

A. Žalpio parodos „Pasakojimai. Tas žmogus. (Neparašyta biografija)“ fragmentas. A. Žalpio nuotr.

Arvydas Žalpys: „Esu už šiuolaikiškumą parodų ekspozicijose“ 2015-05-25

Parengė Neringa Krikščiūnaitė

Parodoje „Pasakojimai. Tas žmogus. (Neparašyta biografija)“ eksponuoti kūriniai – nuo baltų tuščių įrėmintų lapų iki vaizdo dokumentacijų – kūrė pasakojimą nuo praeities, dabarties įvykių iki asmeninių ateities planų. Pokalbis su parodos autoriumi Arvydu Žalpiu – apie pastarąją parodą, kūrybą, įtakas, šiuolaikinio ir šiandienio meno skirtumus, eksperimentavimą dabartinėje mūsų kultūroje.

5

Aleksotas ties Lakūnų plentu. Google žemėlapis

Teritorijos Aleksote ir Dainų slėnio konkursų sąlygų aptarimas KAUET 2015-05-20

Gegužės 20 d. posėdyje Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba aptarė 30 ha teritorijos prie Lakūnų plento Aleksote panaudojimo konkurso sąlygas ir Dainavos slėnio atnaujinimo konkurso sąlygas.

Centrinis IV forto įėjimas. L.Rimkutės nuotr.

Kauną „saugantys“ fortai: dabartis ir perspektyvos 2015-05-20

Laura Rimkutė

Pasižvalgius po Kauno fortus, nekyla abejonių, kad Kaunas turi didžiulį paveldosauginį turtą. Nors tvirtovė neatnešė naudos per Pirmąjį pasaulinį karą, tačiau dabar ją maksimaliai sutvarkius, Kaunas galėtų drąsiai lygiuotis į europinio paveldo gretas ne tik puikia tarpukario modernizmo architektūra, bet ir kaip unikalus karo istorijos pavyzdys su savo intriguojančiomis legendomis.

1

A. Sutkaus parodos „Lietuvos žmonės“ atidarymas. T. Pabedinsko nuotr.

Žvilgsnis į „Lietuvos žmones“ 2015-05-19

Tomas Pabedinskas

Sukūrusi nuo stereotipų laisvą A. Sutkaus fotografijų suvokimo kontekstą, paroda Kauno fotografijos galerijoje primena, kad kiekvienas „susitikimas“ su fotografijos klasika gali būti naujas, nekartoti ankstesnių patirčių. Tokią galimybę lemia ir pati fotografija, kuri įamžintų akimirkų nenumarina jų aiškia interpretacija.

Rašytojas, vertėjas Marius Burokas. Benedikto Januševičiaus nuotr.

Marius Burokas: „Amerikoje autoriai į viską žiūri kiek paprasčiau“ 2015-05-18

Parengė Jurga Tumasonytė

Rašytojas ir vertėjas Marius Burokas neseniai lankėsi JAV, kur su dar keliais poetais pristatė naujausios lietuvių poezijos antologiją „How the Earth Carries Us. New Poets from Lithuania“. Pokalbis – apie kelionės įspūdžius, rašytojų gyvenimą už vandenyno ir vietines aktualijas.

1

Gyvenimas be laikrodžio, autobiografija be datų 2015-05-11

Simona Siderevičiūtė

Algimantas Mikuta – poetas, kuris leido sau prabangą gyventi be laikrodžio, matuodamas ir įprasmindamas laiką ne daugelį vergais pavertusiomis rutiniškomis darbo valandomis, bet eilėraščiais. 2014 metais išleistoje rinktinėje „Gyvenau be laikrodžio“ poetas savo gyvenimą pasakoja ne datomis, bet įvykiais, vaizdais, emocijomis.

3

Sienos dekoruotos lininiu audiniu su aukso spalvos šilko tulpelėmis raudonmedžio rėmuose. Vailokaičių namo laiptinė, 1933 m. Kaunas. Nuotrauka iš KVB RS

Lietuvos interjeras – gelmės, aukštumos ir gyvenimo atspindžiai 2015-05-05

Elvina Baužaitė

Interjero architektė Lina Preišegalavičienė 2014 m. apgynė daktaro disertaciją tema „Interjeras tarpukario Lietuvoje: veiksniai, formos, tendencijos (1918–1940)“. Žvelgdama į nepriklausomos Lietuvos dvidešimt penkmetį per interjero dizaino prizmę, menotyrininkė čiuopia gyvensenos ypatybes: žymi lūžio momentus, brėžia pokyčių kreives.

1

Neringa Butnoriūtė

Neringa Butnoriūtė: „Mane gąsdina vyresnių literatūrologų uždarumas“ 2015-04-29

Parengė Jurga Tumasonytė

Neringa Butnoriūtė – aktyvi literatūrinio lauko žaidėja, kurios pavardė dažniausiai minima kalbant apie naujausių lietuviškų knygų recenzijas, literatūrologijos doktorantė, dažna kultūrinių renginių dalyvė. Šį kartą kalbamės apie jaunuosius rašytojus ir jiems skirtą festivalį „Literatūrinės slinktys“, prie kurio pašnekovė taip pat pridėjo ranką.

Aldonos Keturakienės keramikos parodos „Jos kambarys“ fragmentas

Tradicinėmis priemonėmis kuriamas šiuolaikinis menas 2015-04-28

Deima Žuklytė

Vilniuje vyksta dviejų VDA Kauno fakulteto dėstytojų personalinės parodos: A. Keturakienės keramikos paroda „Jos kambarys“ (galerijoje „Akademija“) ir J. Aukštikalnytės-Varkulevičienės tapybos paroda „Paribio portretai. Pašnekesiai“ (Šv. Jono gatvės galerijoje). Abi dailininkės, nors ir dirba tradicinėmis technikomis ir neperžengia savo dailės šakų ribų, kuria konceptualų meną.

„100 du“ – „tarp“ būties ir nebūties 2015-04-28

Elvina Baužaitė

Paskutiniame knygos „100 du“ puslapyje teigiama, kad autorius publikuojamus kūrinius suvokia kaip naują kūrybos etapą, tai – kažko kito pradžios taškas, riba, skirianti praeitį ir ateitį, būtį ir nebūtį. Įdomu stebėti naujo radimąsi, būti, dalyvauti virsmuose, juk poezija – būties kalbà, tad pabandykime įsiklausyti ir išgirsti, ką byloja K. Navako eilėraščiai.

Rolandas Rimkūnas. „Reanimuojama klasika“, 2007, ofortas,58 x 72 cm. Autoriaus fotografija

I grafikos bienalėje – pokalbiai su praeitimi 2015-04-27

Kristina Budrytė-Genevičė

I tarptautinėje grafikos bienalėje „Kultūros linija“ visą mėnesį (kovo 26–balandžio 26 d.) buvo pristatomi Lietuvos ir kaimyninių šalių menininkų grafikos kūriniai. Per abi pagrindines Kauno parodų erdves (Paveikslų galerija ir M. Žilinsko dailės galerija) išsidėsčiusi bienalė uždavė klausimų ir suteikė netikėtų vilčių.

Fransua Kesnelis (François Quesnel), „Henriko Valua portretas“, 1588 m., Varšuvos Nacionalinis muziejus

Karingasis princas Respublikos soste 2015-04-23

Marius Vyšniauskas

Lietuvių–lenkų istoriografijoje Henriko Valua (Henri de Valois, 1551–1589) valdymo periodas įvardintas „prancūzišku eksperimentu“. Tai buvo pirmasis svetimšalis Abiejų Tautų Respublikoje (toliau – ATR) bei monarchas, negebėjęs atlikti formalių pareigų. Tačiau net ir trumpas Henriko Valua valdymas ATR leido mūsų šaliai įsijungti į didžiosios istorijos žaidimą.

E. Darulis. „Suskilusiame laše“, 2014 m. Iš asmeninio E. Darulio archyvo

Ženklo paieškos apnuogintose Jorėse. Egidijaus Darulio tapyba 2015-04-20

Evelina Januškaitė

Visoje E. Darulio kūryboje vyrauja nuoseklus detalių ieškojimas – ne detalizavimas, bet narstomi ir vizualiai perteikiami struktūriniai modeliai, jų sąveikos. Darbuose pasakojama, kaip primityvios formos tampa sudėtingais organizmais.

14

A. Vaičaitis. Pagoniškas šokis. 1965. Iš albumo „A. Vaičaitis. Linoprints“. Popierius, lino raižinys, 22,2 x 12,8 cm. Skenavo Edgaras Austinskas

Praėjusio šimtmečio grafikos atspindžiai – Adolfui Vaičaičiui (1915 06 16–2015 03 29) atminti 2015-04-17

Kristina Budrytė-Genevičė

Dabar jau istorinėje Adolfo Vaičaičio parodoje „Pilnatis“ sutilpo visos menininko pagrindinės praėjusios epochos grafikos meno atkarpos. Mažoje, bet talpioje ekspozicijoje atsekame ilgo kūrybinio laikotarpio punktyrines linijas: čia yra ir studijų laikų, ir baigiamieji diplominiai darbai, prieškario didaktiniai visuomeniniai plakatai bei karo metų knygų iliustracijos, taip pat pristatyti pokario užsienio – Vokietijos ir Australijos – etapai.

Variantas D (1)

KAUET svarstyti „Pramprojekto“ rekonstrukcijos projektiniai pasiūlymai 2015-04-16

Balandžio 16 d. Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos posėdyje aptarti „Pramprojekto“ (Donelaičio g. 60, Kaunas) rekonstrukcijos, pritaikant A klasės biurams, projektiniai pasiūlymai.

Pėterio Aliko grafikos darbai Kauno paveikslų galerijoje

Septynios nominacijos, arba Džordžas Orvelas ir kosmosas 2015-04-10

Neringa Krikščiūnaitė

Nominacijos visuomet yra smagu. Tiek jas gauti, tiek skirti, tiek stebėti, už ką jos yra gaunamos. Pirmoji Kauno tarptautinė grafikos bienalė „Kultūros linija“, vykstanti Mykolo Žilinsko dailės galerijoje ir Kauno paveikslų galerijoje, taip pat negali apsieiti be nominacijų. Kai pristatoma tiek daug skirtingų šalių autorių ir įvairiomis grafikos technikomis atliktų kūrinių, nominacijos padeda viską sudėlioti į vietas.

Rasa Aškinytė. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Rasa Aškinytė: „Yra knygos ir produktai“ 2015-04-07

Parengė Jurga Tumasonytė

Rasa Aškinytė jau yra gerai pažįstama lietuvių literatūra besidomintiems skaitytojams. Rašytoja išleido tris romanus, o šiais metais jos knyga „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“ laimėjo „Metų knygos“ apdovanojimą. Na, bet tai tik oficialus pretekstas šiam interviu.

Kadras iš filmo „Vėjų kryžkelėje“

„Kino pavasario“ kvapai 2015-04-03

Jurga Tumasonytė

Jau dvidešimtas „Kino pavasaris“. Jokiame kitame Lietuvos kino festivalyje nepamatysi tiek daug lyg nuo žurnalo viršelio nužengusių stileivų, didelių ir visai menkų įžymybių, įvairiais būdais transliuojamų rėmėjų reklamų, kino žmonių, su festivalio programa susijusių renginių ir šurmulio. Nieko keisto, kad apie tokį masinį renginį kyla ir daugybė skirtingų nuomonių. Didelis festivalis, ko gero, ir turėtų toks būti – siūlantis ir avangardinį, ir kulinarinį kiną.

Šv. Gertrūdos bažnyčia nuo J. Gruodžio gatvės

Apie stebuklą Kauno širdyje – Šv. Gertrūdos bažnyčią 2015-04-02

Laura Rimkutė

Turbūt kiekvienas kaunietis, kasdien skubantis Laisvės alėja, žino, kad praėjęs tarpuvartę šalia Kauno apylinkės teismo pastato, patenki į ypatingą aurą turinčią vietą. Iš visų pusių apsupta aukštais statiniais čia stovi mažytė, laiko patina paženklinta bažnytėlė, kuri sukuria išskirtinę atmosferą. Kad ir kaip pasislėpusi, Šv. Gertrūdos bažnyčia beveik niekada nebūna tuščia. Pasidairykime, kodėl ši vieta taip traukia žmones jau ne vieną šimtmetį.

4

Raimundas Mikšys. „Senelio trobos palėpė“, pastelė, 39,6x50 cm, 1985 m.

Žvilgsnis į Raimundo Mikšio kūrybą: tapyba ir piešiniai 2015-03-30

Gabrielė Kuizinaitė

R. Mikšys – vienas iš Lietuvos ekspresionistinės tapybos atstovų. Menininko kūryboje svarbu emocija ir išgyvenimas. R. Mikšio abstrakčiosios tapybos spektras dinamiškas ir kintantis, liudijantis apie menininko kūrybinės brandos etapus, santykio su aplinka, gamta, religija kaitą bei ekspresija pulsuojantį vidinį pasaulį.

20

Giedrė Kazlauskaitė. A. Kisarauskaitės nuotr.

Apie gyvenimą ir kitką – pokalbis su Giedre Kazlauskaite 2015-03-27

Parengė Jurga Tumasonytė

Apie Giedrę Kazlauskaitę pirmą kartą sužinojau vėlyvoje paauglystėje – vienas mano draugas ją buvo įsimylėjęs iš tekstų „Šiaurės Atėnuose“ ir svajojo kada nors užkalbinti, kai pamatys gyvai (neužkalbino). Vėliau keliai su tuo draugu išsiskyrė, G. Kazlauskaitė išleido dvi poezijos knygas, gavo apdovanojimų, tapo „Šiaurės Atėnų“ redaktore. Nors tą draugą pralenkiau jau dešimtis kartų, tai – pirmasis pokalbis, kai su G. Kazlauskaite kalbamės tiek daug ir taip viešai.

Vokiečių armija Lietuvoje, 1918 m.

Didžiojo karo įtaka besikuriančiai Lietuvos valstybei 2015-03-25

Marius Vyšniauskas

Didžiojo karo palikimas Lietuvoje tiesiog ištrintas, akcentuojant jį, kaip etapą į šalies Nepriklausomybę ir netiriant čia veikusių priešų armijų, mūšių, žymesnių asmenybių biografijų. O juk Lietuva gali pasigirti europinio masto garsenybių pėdsakais, kurie išvedė valstybę į pasikeitusį pasaulį. Ypač tai aktualu šiandien, kadangi 2014 – 2018 m. paskelbti Didžiojo karo atminimo metais.

65

Remigijus Treigys. „Veidrodis (autoportretas)“, 1991 m.

Neapčiuopiamų būsenų įkūnijimas 2015-03-24

Tomas Pabedinskas

Remigijaus Treigio kūrybos pristatymas parodoje Kauno fotografijos galerijoje ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos fotografijos fondo išleistame solidžiame albume bent jau šiandien atrodo kaip etapiniai įvykiai. Jie leidžia įvertinti fotografo kūrybos visumą ir būtent ją, o ne atskirus darbus ar ciklus.

Giedrius Kuprevičius. Z. Baltrušio nuotr. Iš Kamane.lt archyvo

Kai Kauną užvaldo miuziklų garsai 2015-03-23

Greta Andriuškevičiūtė

Pernai pažymėjęs jubiliejinius metus, kompozitorius Giedrius Kuprevičius vainikuoja juos kovo 24–26 dienomis vyksiančiu miuziklų festivaliu „Dainuojantis teatras“. Apie tai, kokiomis nuotaikomis gyvena maestro festivaliui artėjant, kodėl kai kurie spektakliai į Kauną atvežami tik dabar ir kokia vieta tenka miuziklui kompozitoriaus kūrybiniame gyvenime – pokalbis su G. Kuprevičiumi.

2

Archyvas

Facebook   Spausdinimo versija

« Ankstesnis Kitas » 1... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ...38