PREMIJA "METŲ ARCHITEKTAS"

Premiją „Metų architektas“ (Kauno krašto) 1997 metais įkūrė laikraštis “Statybų pilotas”, siekdamas propaguoti pažangią architektūrą visuomenėje ir tarp architektų. Skiriama kasmet liepos 1-ąją (Tarptautinę architektų dieną) tam Kauno krašto architektui, kurio kūryba yra visuomenei naudinga, profesionali ir originali.

Premijos tikslai

1. Skatinti architektus, kuriančius originalią, sąžiningą, profesionaliai išbaigtą ir funkciškai bei konstruktyviai nepriekaištingą architektūrą.

2. Įtvirtinti Kauno krašte aukštesnius architektūros standartus kaip normą.

3. Garsinti architektus (ir jų projektus) praturtinančius tiek Kauno, tiek šalies architektūrą apskritai.

4. Supažindinti visuomenę su modernia architektūros samprata ir populiarinti pažangias architektūros tendencijas.

Kauno krašto metų architektai

2014 m.

Gražina Janulytė-Bernotienė ir jos studijos komanda (Guoda Zykuvienė, Rimantė Lydytė, Agnė Andriukaitienė, Loreta Bulakienė, Erikas Klinavičius, Agnė Mikėnaitė), kurios išskirtinė architektūra pripažinta geriausia Kauno mieste.

 

Šiemet pirmą kartą paskelbti dar šeši Architektūriniai titulai. Šiomis nominacijomis siekiama aktyvinti architektūrinį Kauno gyvenimą, formuoti pozityvius Kauno architektūros ir architektūrinio gyvenimo orientyrus. 

„Metų įvykio” titulas suteiktas pirmąjam tarptautiniam Kauno architektūros festivaliui „KAFe” 2013 (festivalio vadovas – Gintaras Balčytis), kuris pozityviai ir esmingai paveikė Kauno architektūrą ir architektų cechą, sustiprino architektūros vaidmenį mieste.

„Auksinės rankelės“ titulas suteikta leidėjui Gintarui Balčyčiui bei jo partneriams: Jolitai Kančienei (architektūrologė), Gintarui Česoniui (fotografas) ir Astai Prikockienei (kuratorė), kurių architektūrologinis ir švietėjiškas indėlis Kauno miestui padovanojo solidų ir reikšmingą leidinį „Kauno tarpukario architektūra”.

Titulas „Geroji naujiena” suteiktas jaunųjų architektų komandai: Mykolui Svirskiui, Martynui Leščišinui, Vytautui Leliui, Karoliui Platakiui, Antanui Šarkauskui, Bertai Bocculaitei ir jų vadovui Tomui Kulešai už „Praktinės kūrybos stovyklą 1:1”, kuri tapo ryškiausiu debiutu profesionaliame lauke ir kurio savitumas, optimizmas ir rezultatyvumas teikia pagrįstų architektūrinių vilčių ateičiai.

Titulas „Architektūros draugas” suteiktas klubui „Galeria Urbana” (vadovė Eglė Simuntienė), kurio globėjiška veikla lėmė Kauno architektūrinio gyvenimo kokybinį pagerinimą ir bendruomeniškumo stiprinimą.

Iškalbingas titulas „Metų nusivylimas” suteiktas ilgai žadėtam, tačiau netikėtai atšauktam Kauno kongresų, konferencijų ir koncertų rūmų konkursui (autorius – Kauno savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis) – už miesto demokratiškos architektūrinės raidos ignoravimą ir Kauno architektūrinių lūkesčių destrukciją.

Titulas„Metų kebabas” šiemet atiteko arogantiškai „pilaitei” Vaižganto g.21 (architektas Virginijus Juozaitis), kuri laikytina šiurkščiu architektūriniu svetimkūniu Kauno Žaliakalnio tarpukario architektūros kontekste ir kurios architektūra yra nevykusi, neskoninga ir nesektina.Į šį titulą labai rimtai pretendavo dar du „kebabai”: mutantiškasis Putvinskio g.45 anstatas (architektė Raimonda Razulevičienė) bei „Urmo“ senamiestelio kompleksas Pramonės prospekte (architektas Ričardas Stulpinas).

2009 m.

 Premija neskirta

2008 m.

 Eugenijus Miliūnas (už Kauno arenos Nemuno saloje ir kitus svarbius projektus)

2007 m.

Gražina Janulytė-Bernotienė (už Kauno medicinos universiteto bibliotekos, Marijampolės kultūros centro sukūrimo, M.K.Čiurlionio dailės muziejaus rekonstrukcijos projektus)

2006 m.

Algimantas Miškinis (už publikacijas ir knygas urbanistinio paveldo klausimais bei principingą, nuoseklią ir aktyvią pilietinę poziciją dėl svarbiausių Kauno urbanistinių problemų)

2005 m.

Ramūnas Raslavičius (už elegantišką ir nuoseklią architektūrą projektuojant firmos "Lemora" pastatą ir individualius gyvenamuosius namus Vytėnuose)

2004 m.

Vilius Adomavičius ir Vida Vyšniauskienė (už vilas prie Kalvių ežero ir Kačerginėje, “Ąžuolyno” teniso sporto centrą Kaune ir gyvenamojo kvartalo prie Klaipėdos koncepcinį projektą ir kitus neabejotinai sėkmingos architektūros pavyzdžius)

2003 m.

Laima Tumynienė ir Gintas Vieversys (už reikšmingas komercinės architektūros realizacijas – kosmetikos parduotuvės “Sarma” interjerą Vilniuje; autocentrą, komercinį pastatą su sveikatingumo centru ir prekybos centrą “Iki” Marijampolėje)

2002 m.

Darius Čiuta (už meninę drąsą ir tai, kad dirbdamas su skirtingais kolektyvais, stimuliuoja juos ir “užkrečia” projektus formos grynumu, saikingumu ir tiksliniu medžiagų panaudojimu)

2001 m.

Gintautas Natkevičius (už atvirą, idėjiškai užtaisytą architektūrą).

2000 m.

Gintaras ir Asta Prikockiai (už VU Kauno humanitarinio fakulteto rekonstrukciją, vilą “Jūra ir smėlis” Preiloje bei nuoseklią veiklą istoriniame Kauno kontekste)

1999 m.

Dalius Šarakauskas (už prekybos centro “Skaistė” projektą ir vartų fabriką “Ryterna” Kaune)

1998 m.

Algimantas Kančas (už tradicinės architektūros ir naujų statybinių medžiagų bei priemonių junginius)

1997 m.

Evaldas Barzdžiukas (už du individualius gyvenamuosius namus Kauno Žaliakalnio šlaite)