Pagiriamasis žodis pykčiui 2016-05-31
Skaitant Sigito Gedos dienoraščius „Žydinčių bulvių sapnai“ gali kilti gana trikdantis įspūdis. Autorius – puikiai žinomas, pripažintas poetas, bet turbūt nebūtų per drąsu spėti, kad dienoraščiai daug ką suerzins, paliks nemalonų įspūdį. S. Geda tikrai nevengia nei griežto ar vulgaroko pasisakymo, nei pikto vertinimo.
Jaunų moterų kūryba: pojūčių poezija 2016-05-13
Džiugu, kad į kūrybiškiausių 2015 metų knygų dvyliktuką įtrauktos ir poezijos knygos, kurias išleido jaunos kūrėjos. Būtent kūrybinio jaunatviškumo, kuris koduotų įdomias ir novatoriškas poezijos formas, prasmės turinius, stinga literatūros lauke, ypač poezijoje. Todėl nauji vardai, pirmosios autorių knygos yra ne tik laukiamos, bet ir intriguoja. Viena iš jaunųjų poečių kūrybiškai kviečia išgyventi namų ilgesį, kita – pažinti moters pasaulį.
„Maranta“: kelionė savęs ir tikėjimo link 2016-05-04
Birutės Jonuškaitės romane „Maranta“ per pagrindinės veikėjos Rasos nenuilstamas sielos ramybės paieškas atskleidžiami trijų kartų moterų likimai – ne tik jų meilės istorijos, bet ir atokaus Lietuvos ir Lenkijos pasienio kaimo gyvenimo detalės, veikėjų (ypač moterų) stiprybė, kurios jie semiasi iš savo krašto papročių, šeimos, tikėjimo.
Beveik visas Alfonsas Andriuškevičius 2016-05-02
Lietuvių literatūros istorijoje įdomūs tie atvejai, kai rašo nefilologinį išsilavinimą įgiję autoriai, pavyzdžiui, grafikė Jurga Ivanauskaitė, menotyrininkė Kristina Sabaliauskaitė, fizikas Ričardas Gavelis ar filosofė Dalia Staponkutė. Tokie rašytojai savitai suvokia literatūrą. Prie tokių autorių iš dalies galėtume priskirti ir dailėtyroje besispecializuojantį Alfonsą Andriuškevičių.
Kad skersvėjai neišpūstų, kas geriausia 2016-04-15
D. Kalinauskaitės „Skersvėjų namai“ kalba apie tikrus ir įsivaizduojamus, artimus ir svetimus, fizinius ir dvasinius namus, apie juose ir pačiame žmoguje pučiančius skersvėjus. Kupina fantazijos, įvairių kultūrų, kasdienių problemų novelių knyga priverčia skaitytoją susimąstyti ir nuo skersvėjų apsaugoti, „kas geriausia“.
Aido Marčėno poetinis pasaulis „Viename“ 2016-04-07
Lyg prekės kodas 9789986398516 naujausiame eilėraščių rinkinyje „Viename“ užkoduotas poetas Aidas Marčėnas lieka ištikimas savo kūrybos braižui. Pasitelkdamas skaičių kategorijas ir švelnią ironiją, poetas eilėraščiuose koduoja subjekto išgyvenimus, analizuoja fundamentalias būties ir kūrybos temas, tikėdamasis, kad skaitytojas šiuos kodus atpažins ir jo poeziją „vartos“.
Gyvenimas 180° kampu 2016-04-06
Intriguojantis pavadinimas, neįprasta struktūra, dėmesys teksto raiškai – ši knyga išties kitokia, palyginti ir su ankstesniais rašytojos kūriniais, ir lietuvių literatūros kontekste. Esminiai veikėjų bruožai, charakteriai, aplinka atskleidžiami glaustais, taikliais sakiniais. Šitoks lakoniškumas, išvengiant įvairių stilistinių vingrybių, suteikia pasakojimui gyvumo, įtaigumo, stiprumo ir kartu paprastumo.
Pokalbis apie prancūziškąją literatūrą – tarp klasikos ir margų vienadienių plaštakių 2016-03-30
Kovas žinomas pasaulyje ir kaip frankofonijos mėnuo. Prancūzų kultūra masina, traukia lietuvius dar nuo tarpukario, kada Kaunas – Laikinoji sostinė – kūrėsi ir turėjo ambiciją virsti mažuoju Paryžiumi. Kalbėtis apie Prancūziją iš gyvenimo Lietuvoje perspektyvos pakviesta vertėja Jonė Ramunytė jau daugiau nei du dešimtmečius prancūziškąją literatūrą verčia į lietuvių kalbą, tad yra tikra frankofonė.
Pokalbis su Valdu Papieviu apie Paryžių – baltą miestą, nejučia tave savin įsukantį... 2016-02-28
Buvimo galimybės, sakytina, yra Valdo Papievio (1962) kūrybos tema, kūrinius jungiantis leitmotyvas. Rašytojas daugiau nei dvidešimt metų gyvena Prancūzijoje, tad autentiškai patiria šalies kasdienybę, jaučia jos pulsą. Tai vienas tinkamiausių pašnekovų šiandien, norint užčiuopti Prancūzijos dabartį ir žmonijos būtį apskritai.