Rss Facebook
2017
Lapkritis
22
Naujienos
2017 Lapkritis
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Kokia literatūra yra bloga? 0

2017-07-28
Povilas Šklėrius. Asmeninio archyvo nuotr.

Blogos literatūros nėra – svarbiausia, kad žmogus apskritai skaito, įsitikinęs dviejų knygų autorius Povilas Šklėrius.

Jaunas rašytojas, kurio naujasis romanas "Mano tėvas, mano sūnus" neseniai pasiekė knygynų lentynas, su "Santaka" dalijosi asmeniniais literatūriniais įpročiais ir įžvalgomis apie nūdienos rašančiuosius bei skaitančiuosius.

– Kodėl rašote? Kada supratote, kad norite rašyti ne vien sau, bet savo kūryba dalytis ir su kitais?

– Nuo tada, kai išmokau skaityti ir rašyti, nuolat tai vienaip ar kitaip darydavau. Manau, kad rašymas man yra savęs realizavimo priemonė, kurią naudodamas jaučiuosi patogiausiai. Kaip kiti mėgsta krapštytis prie automobilių ar žvejoti, man taip pat patinka rašyti. Be to, manau, kad rašymas yra gera terapinė priemonė. Tiesa, pastebėjau, kad kartais ilgai galiu visai nieko nerašyti ir jaustis vis tiek gerai. Todėl man rašymas susijęs su tam tikromis konfliktinėmis situacijomis, ir būtent rašydamas aš bandau sau tas situacijas ir problemas išspręsti. O dalijimasis savo kūryba su kitais ar noras būti skaitomam yra natūralus noras, pažįstamas ne tik rašantiesiems, bet visiems žmonėms apskritai – žvejai irgi fotografuoja savo laimikius, o automobilių mėgėjai irgi džiaugiasi, kai kažkas pagiria jų automobilius.

– Ar turite rašymo ritualų?

– Rašymo ritualų neturiu. Dažniausiai rašau vakarais, kai būnu ramus arba kankina nerimas. Taip pat svarbu, kad aplink būtų tylu. Aš ne iš tų, kurie galėtų rašyti kavinėse ar baruose. Kai rašau romaną, iš pradžių pasidarau tam tikrą romano struktūros planą, pagal kurį vėliau bandau sukonstruoti vientisą pasakojimą. Abu romanus pradėjau konstruoti tik turėdamas aiškų jų planą. Planas man toks svarbus, kad kartais mėnesį galiu vaikščioti apie jį galvodamas, ir tuo metu visai nieko nerašau. Tik kai atsiranda daugmaž aiškus struktūros planas, tada prisėdu rašyti. Rašymas nėra sudėtingas procesas, kai žinai, kur tavo pasakojimas turi nuvesti.

– Kas padarė didžiausią įtaką jūsų literatūrinei kalbai ir rašymo stiliui?

– Nežinau, ar galiu atsakyti į šį klausimą. Manau, kad kiekvienas rašantis žmogus turi savo vidinį balsą, kurį bando perteikti raštu. Kas tą vidinį balsą ir jo intonacijas suformuoja, nežinau – gal asmeninės savybės, charakterio būdas, kompleksai, trauminės patirtys, skaitoma literatūra, galų gale – žmonės, su kuriais leidi daug laiko. Turbūt tai yra visa ko mišinys.

– Kaip tobulinate savo rašymą? Ar tikite kūrybinio rašymo kursų galia?

– Nesiimu jokių specialių pratimų ar būdų, kurie galėtų tobulinti mano rašymą. Rašau, kaip išeina, ir tiek. Tiesa, stengiuosi dažnai skaityti, nes manau, kad kūrinių, turinčių didesnę meninę vertę skaitymas yra vienintelis būdas, galintis kažkiek padėti tobulinti rašymą. O kalbant apie kūrinio rašymo kursus, kartą juose dalyvavau, ir tada Sigitas Parulskis apkaltino mane Bohumilo Hrabalo plagijavimu – tiek iš tų kursų ir pamenu.

– Ką manote apie literatūros nuvertėjimą? Ar pritartumėte teiginiui, kad visi taip išdrąsėjo rašyti, kad knygynų lentynos tiesiog lūžta nuo lietuviškų knygų gausos, tačiau jų vertė toli gražu ne visada aukšta?

– Manau, kad knygų gausa atitinka įvarios literatūros paklausą. Mane visai žavi jaunų žmonių drąsūs bandymai rašyti, publikuotis, užsiimti savilaida, net jei jų rašymo rezultatų kokybė būna abejotina. Tačiau kaskart, kai pagaunu save burnojantį prieš kažkieno kūrybą, turiu priminti sau, kad pats geriausiu atveju esu rašytojas mėgėjas, kuriam tiesiog pasisekė, kad jo kūriniai buvo išleisti, todėl kas aš toks, kad teisčiau kitų kūrybą? Knygų gausa man neatrodo kaip blogybė, tiesiog kartais skaitytojui reikia įdėti daugiau pastangų bandant išsirinkti tai, ką jam vertėtų skaityti.

 

Dominyka Lapelytė

Kauno.diena.lt, 2017 07 24

Daugiau skaitykite: http://kauno.diena.lt/naujienos/laisvalaikis-ir-kultura/kultura/kokia-literatura-yra-bloga-821661


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*