Rss Facebook
2017
Lapkritis
19
Naujienos
2017 Lapkritis
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Festivalis „Vitrum Balticum 2017. Pinklės!“ atidarytas 0

www.kamane.lt, 2017-09-22

Rugsėjo 21 d. Kaune neįprastu reginiu atidarytas „Vitrum Balticum 2017. Pinklės!“ tarptautinis stiklo meno festivalis. VDA Kauno fakulteto kiemelyje bei karšto stiklo dirbtuvėje lankytojai buvo pakviesti mėgautis meno ir vakarėlio derinio fiesta, kur atraktyviai pateiktas stiklo kūrinių gamybos procesas.

Vakarėlis pragare

Karšto stiklo vakarėlį disko-techno ritmu užkūrė švedų menininkas Markusas Emilssonas, o jam padėjo lietuvių komanda. Pasirodymą surengę menininkai – tiek stiklo profesionalai, tiek ir dar studijuojantys specialybę meistrai. Renginio lankytojai buvo kviečiami stebėti veiksmą karšto stiklo studijoje ir kiemelyje, kur gyva transliacija vyko ant didelio ekrano, o jaukiame kiemelyje nuo pragariško karščio atsipūsti padėjo veiksmas ir užkandžiai.

Atidarymo renginio koordinatorius, stiklo menininkas Paulius Rainys džiaugėsi, kad renginiui artėjant nurimo lietus ir atviravo, esą renginį yra kur tobulinti, tačiau surengtas disko-techno vakarėlis karšto studijoje džiugino ir lankytojus, ir fakulteto bendruomenę. „Džiugu, kad tarp lankytojų buvo tokių, kurie stiklo kūrimo procesą regėjo pirmą kartą“, – teigė organizatorius.

Atidarymas – tai festivalio meistriškumo dirbtuvių „Čia ir dabar. Procesai“ dalis. Dirbtuvės atviros ir tęsis visą mėnesį su skirtingais vizituojančias menininkais, atvykstančiais specialiai į „Vitrum Balticum 2017. Pinklės!“ festivalį.

Stiklo menas – visuomenei

VDA Kauno fakulteto dekanas prof. Jonas Audėjaitis pabrėžė, kad renginio organizatoriai ir dalyviai yra dailininkai, absolventai, studentai, užaugę stiklo kalvėje, VDA. „Šio vakaro šou pamokė, kaip galima organizuotis ir kūrybiškai pažvelgti į savo specialybę“, – susižavėjęs renginio formatu, teigė profesorius.

Tačiau J. Audėjaitis teigia, kad stiklas turėtų būti įdomus ne tik jo kūrėjams, o visiems jo vartotojams: „Dažniausiai visi turi nors vieną mažą ar du stiklo gabalėlius, bet daugelis nežino, kaip jis yra sukuriamas. Kai rodomas medžiagos kūrimo procesas, šiame „pragaro katile“ ypač patrauklu regėti, kaip jis pažabojamas, kaip sustingdomas, kaip tampa toks kietas ir nepajudinamas.“

Tuo tarpu pagrindinė festivalio organizatorė Julija Pociūtė pabrėžia žmogišką ryšį: „Festivalio atidarymas bei glaudus bendravimas su Vilniaus dailės akademija visiems renginio lankytojams suteikė bendruomeniškumo, kurio taip trūksta kiekvienam šiuolaikiniam žmogui bei visiems miestiečiams.“

Nauji potyriai

Socialiniame tinkle „Facebook“ atsitiktinai susidomėjusi renginiu, jame apsilankė ir fotografė Svetlana Batura. „Tikrai labai smagu ir įdomu, aplankė tokie dar nežinomi potyriai!“ – susižavėjimo neslėpė moteris. „Nors stiklo gamybos procesą esu mačiusi, tačiau šiame šou buvo be galo įdomu!“. Fotomenininkė, renginyje apsilankiusi su šešiamečiu sūnumi, juokėsi negalinti išeiti, nes mažasis žiūrovas itin susidomėjo stiklo pūtimo procesu. Likusi nustebinta Svetlana atskleidė ankstesniuose „Vitrum Balticum“ niekad nesilankiusi, tačiau po šio vakaro nekantrauja pasižiūrėti ir kitus festivalio reginius.
Markuso Emilssono komandą reginio metu sudarė tiek stiklo profesionalai, tiek šiuo metu šią specialybę studijuojantys, ar jau nutolę nuo jos jaunuoliai.

„Turėjome fantastišką vadovą, fantastišką komandą, fantastišką publiką“, – teigė šou dalyvis, stiklą kuriantis Vytenis. „Pažintis su Markusu Emilssonu – neįkainojama dėl komandinio darbo patirties ir naujų įgūdžių“, – papildė komandoje dirbusi Martyna. Tačiau stiklo kūrimo procesas įdomus ne tik jį gaminusiems, bet ir stebėtojams. Štai žiūrovė Klaudija džiaugėsi vakarėlio idėja: „Nors su stiklu nesu susijusi, tačiau čia įdomu, karšta ir smagu. Itin įdomus pateikimas.“

Pasirodymą surengęs menininkas Markusas Emilssonas teigė: „Pasirodymo procesas sudėtingas, nes turi suderinti labai daug elementų: tiek techninių, tiek stiklo kūrimo, tiek darbo komandoje. Viskas labai smagu, nes tai – amatų vakarėlis, tačiau čia taip pat stipriai dirbu ir su metodais, ir su komanda. Su komanda pradėjome dirbti tik vakar, atvykus. Jie fantastiški“, – sakė menininkas.

Festivalis prasideda

Šio festivalio lankytojai gali gauti kur kas daugiau nei tikisi, nes programa tikrai plati, teigia M. Emilssonas. Tik „paragavę“ žiūrovai gali suprasti, kaip tai, kas vyksta šiose „pragaro dirbtuvėse“ ar kitose „Vitrum Balticum 2017. Pinklės!“ dalyse, juos praturtina. „Linkiu visiems tiesiog eiti ir čiupti tai, kas jiems įdomu ir patinka, tačiau išmėginti ir kažką naujo, ko ligi šiol nepatyrė,“ – kviečia menininkas.

Septintojo „Vitrum Balticum“ festivalio šūkis pinklės kviečia į atminties labirintus, painius šokinėjimus laiko elipsėmis tarp praeities, dabarties ir ateities. Čia kiekvienas žiūrovas galės atrasti savo objektyvią tiesą. „Vitrum Balticum 2017. Pinklės!“ supažindins ne tik su stiklo kūrimo procesu, tačiau ir istorija. A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje istorinė stiklo dizaino kolekcija, įsikursianti parodoje „Prieš vakar. Išnarplioti“, nukels į 8–9 dešimtmetį. Pramoninio stiklo priešistorę ir užkulisius spalio 12 d. 19 val. atvers vieno vakaro dokumentinis performansas „Temperatūra kyla“. Vienai dienai prikeltas Kauno stiklo fabriko cechas kvies įsitraukti į rimtą ir kartu absurdišką stiklo pramonės darbo rutiną. O paroda „Naujos istorijos“ galerijoje „Meno parkas“ nukels į atminties labirintus tarptautinių menininkų parodoje, kur į dabartį žvelgiama iš praėjusio laiko perspektyvos.

Visa festivalio programa tęsis iki lapkričio 3 d. Renginiai atviri ir nemokami.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.

Platesnė informacija: www.vitrumfestival.com

 

Gintarė Žaltauskaitė


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*