Istorija

Mazačas. „Šv. Petras, išgydantis luošį, ir Tabitos prikėlimas“, 1425 m., Karmelio kalno Švč. Mergelės Marijos bažnyčia (Brankačių koplyčia), Florencija, Italija

Stebuklai ir prietarai Europos kasdienybėje 2016-04-18

Marius Vyšniauskas

Tikėjimas stebuklais visuomenėje rodo negebėjimą racionaliai paaiškinti nesuprantamų kasdienybėje pasitaikančių įvykių. Šiame straipsnyje apie tai kalbėsime plačiau, tyrinėdami įvairias mistines istorijas, palikusias atgarsį Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Vakarų Europoje.

3

Verkių rūmų interjeras, 1873 m., LNM

Galia ir turtai: karalių ir didikų kolekcijos (II dalis) 2016-03-25

Marius Vyšniauskas

Lietuvos aristokratų kolekcijos nenusileido savo reikšme senųjų Europos giminių kolekcijoms. Prieš keletą metų Meadows muziejus (JAV) surengė vienos seniausių Europos aristokratų šeimų hercogų Albų (Ispanija) kolekcijos, kauptos daugiau nei 500 metų, parodą. Susidomėjimas pranoko lūkesčius. Tuo tarpu M. Žilinsko galerijoje pristatytoje grafų Oginskių meno vertybių parodoje laikas tarsi sustojęs. Mūsų šalis, išlaikiusi didingą istoriją, vis dar nusigręžia nuo savo aristokratų, kurie padėjo mums įsilieti į Vakarų kultūrą, paveldo.

7

Etienne de la Hyre (?). „Vladislovo Zigmanto Vazos karališkasis paveikslų kabinetas“, 1626 m., Varšuvos karalių rūmai, Lenkija

Galia ir turtai: karalių ir didikų kolekcijos (I dalis) 2016-03-04

Marius Vyšniauskas

Nuo seniausių laikų valdančioji klasė išsiskyrė iš likusios visuomenės kaupiamais turtais. Šiame straipsnių cikle apžvelgiamos XV–XX a. pradžios karalių ir didikų kolekcijos ne tik Vakaruose, bet ir Abiejų Tautų Respublikoje. Be to, tyrinėjama, kaip šie meno rinkiniai subrandino aukštosios visuomenės pasaulėžiūrą.

3

Fransua Kesnelis (François Quesnel), „Henriko Valua portretas“, 1588 m., Varšuvos Nacionalinis muziejus

Karingasis princas Respublikos soste 2015-04-23

Marius Vyšniauskas

Lietuvių–lenkų istoriografijoje Henriko Valua (Henri de Valois, 1551–1589) valdymo periodas įvardintas „prancūzišku eksperimentu“. Tai buvo pirmasis svetimšalis Abiejų Tautų Respublikoje (toliau – ATR) bei monarchas, negebėjęs atlikti formalių pareigų. Tačiau net ir trumpas Henriko Valua valdymas ATR leido mūsų šaliai įsijungti į didžiosios istorijos žaidimą.

3

Vokiečių armija Lietuvoje, 1918 m.

Didžiojo karo įtaka besikuriančiai Lietuvos valstybei 2015-03-25

Marius Vyšniauskas

Didžiojo karo palikimas Lietuvoje tiesiog ištrintas, akcentuojant jį, kaip etapą į šalies Nepriklausomybę ir netiriant čia veikusių priešų armijų, mūšių, žymesnių asmenybių biografijų. O juk Lietuva gali pasigirti europinio masto garsenybių pėdsakais, kurie išvedė valstybę į pasikeitusį pasaulį. Ypač tai aktualu šiandien, kadangi 2014 – 2018 m. paskelbti Didžiojo karo atminimo metais.

1513

„Pasakojimas apie tris mirusiuosius ir tris gyvuosius“. Roberto iš Lilio Psalmynas, 1310 m., Prancūzija.

Anapusinio pasaulio samprata Viduramžių Europoje 2014-12-15

Marius Vyšniauskas

Šventieji bemaž labiausiai galėjo daryti įtaką gyvųjų likimams. Be to, kiekvienas turėdavo savo „specialybę“, kuri siejosi su asmeniniu gyvenimu. Šv. Marijai Margaritai melstasi per gimdymą, kadangi ji nesužeista išlindo iš ją prarijusio drakono pilvo, šv. Apolonija gydė dantų skausmą, nes per kankinimus jai buvo ištraukti visi dantys.  

3

Iš kairės: Abato Šarlio Mišelio De L‘Epė kapas, Šv. Rocho bažnyčia, Paryžius.; Poeto Dantės Alighieri kenotafas, 1830 m., Šv. Kryžiaus bažnyčia, Florencija, Italija. Autoriaus fotografijos.

Vardai, įamžinti akmenyje 2014-11-18

Marius Vyšniauskas

Parašyti šį straipsnį paskatino neseniai minėtos Vėlinių bei Visų Šventųjų dienos. Žinoma, apie kapines tiek mūsų, tiek užsienio spaudoje yra nemažai tekstų, todėl į mirusiųjų kultą pažvelgsiu kitu požiūriu: panagrinėsiu Italijos, Prancūzijos ir Lietuvos bažnyčiose įamžintas kapavietes bei memorialines stelas.

4

Augusto Ferrer - Dalmau, ,,Agustina de Aragon,“ 2012 m.

Išdidžiosios amazonės karo lauke 2014-07-15

Marius Vyšniauskas

Pasak lenkų rašytojo Christieno Ostrovskio, E. Pliaterytę įsitraukti į sukilimą paskatino A. Mickevičiaus ,,Gražina“. Teigiama, kad mergina žavėjosi didžiojo poeto patriotine kūryba. Skaitė daug filosofijos, Lietuvos ir Lenkijos istorijos kūrinių, idealizavo Žaną D‘Ark. Didvyriškų minčių įdiegti galėjo ir guvernantas.

20

Keliautojas, žurnalistas Matas Šalčius ir poetas Rabindranatas Tagorė.

Tolimieji Rytai Lietuvos tarpukario spaudoje bei kelionių aprašymuose 2014-06-16

Marius Vyšniauskas

Vis dėlto ryškiausiai abiejų keliautojų atsiminimuose aprašytos pažintys su poetu Rabindranath'u Tagore (1861 – 1941) bei moderniosios Indijos tėvu Mohandu Gandhi (1869 – 1948). Aprašymai skiriasi, tačiau vis vien pateikia tų asmenų charakteristiką.

3

Šanchajaus krantinė 1928 m., priekyje  Pirmojo pasaulinio karo memorialas.

Naujienos iš Kinijos lietuviškoje tarpukario spaudoje 2014-05-13

Marius Vyšniauskas

Manoma, kad Lietuvos ir Kinijos nesieja jokie istoriniai saitai, kad tai dvi svetimos šalys. Netiesa. Visais laikais žinios iš Drakono šalies masino lietuvių susidomėjimą, todėl prieškarinėje spaudoje galima aptikti nemažai įdomios informacijos, rodančios, kad mūsų tautiečiai sekė žinias iš kito pasaulio krašto.

3


Facebook   Spausdinimo versija

« Ankstesnis 1 2