Žilvinė PetrauskaitėKauno diena, 2005 09 21

M.Žilinsko dailės galerijoje eksponuojami paskutinieji kauniečio tapytojo Arūno Vaitkūno kūriniai

Daugiaprasmį pavadinimą - "Tapyba danguje" - ekspozicijai išrinkę Arūno Vaitkūno kolegos pabandė atkurti paskutinius dailininko meninius potyrius. A.Vaitkūnas nuo širdies smūgio mirė šių metų gegužę Gruzijoje, kur dalyvavo tarptautiniame meno projekte.

Netoli Tbilisio kalnuose esančiame Garikulos kaime Europos menininkų tarybos kvietimu kartu su gruzinais kūrė dailininkai, literatai ir muzikai iš Lietuvos, Nyderlandų ir Turkijos.

Keletą dienų trukusiai kolektyvinei "skraidančios" tapybos akcijai vadovavo A.Vaitkūnas. Buvo tapomas 11 metrų ilgio aitvaras, interpretuojantis Šota Rustavelio epo "Karžygys tigro kailiu" motyvus. Tapant naudoti dažai, pagaminti iš kalnų uolienos ir anglių, o vietoj teptukų - šepečiai, šluotos ir virtuvės įrankiai, kuriuos paskolino gruzinų moterys. Aitvaras buvo paleistas nuo kalno viršūnės šalia nedidelės viduramžių cerkvės, skambant gyvai atliekamai muzikai ir literatų skaitomiems tekstams. "Arūnui vadovaujant nutapytas aitvaras mus, skirtingų sričių ir šalių menininkus, suvienijo", - prisiminė meno projekte Gruzijoje taip pat dalyvavusi dailėtyrininkė Karolina Jakaitė.

Visos kelionės metu A.Vaitkūnas fotografavo savo mobiliuoju telefonu. Parodai M.Žilinsko galerijoje kolegos šias nuotraukas atspaudė ant popieriaus. Jos kuria įspūdį, tarsi pats Arūnas dabar pasakotų savo lemtingos kelionės įspūdžius. Arūno įspūdžius papildo dar dviejų meno projekto Gruzijoje dalyvių - kompozitorių Šarūno Nako ir Giedriaus Svilainio - prisiminimai apie kaunietį menininką ir "skraidančios" tapybos akciją Gruzijos kalnuose: nuotraukos ir filmas.

Parodoje taip pat eksponuojami A.Vaitkūno eskizai iš Gruzijos. Didesniais kūriniais jau niekada netapsiančius eskizus pieštuku dailininkas nupiešė su menininkų grupe keliaudamas vingiuotais kalnų keliais. Juose įamžinti senovinių vienuolynų ir apgriuvusių bažnyčių siluetai bei senutė raktininkė, netikėtai išdygusi prieš keliautojų, besidairiusių aplink vieną bažnytėlę, akis.

Garsios tapytojų grupės "Angis" narys A.Vaitkūnas gimė 1956 metais. 1980 metais baigė Vilniaus dailės institutą, kur studijavo tapybą. 1996 metais dailininkas įvertintas viena prestižiškiausių meno pasaulyje Džeksono Poloko stipendija. Pastaraisiais metais A.Vaitkūnas ne tik kūrė, bet ir dirbo pedagoginį darbą Kauno dailės institute.