Zita Bružaitė -- tyliai talentinga, nepasimetusi vyriškoje kompozitorių spūstyje

Z.Bružaitė gimė 1966 09 03. 1994 m. baigė Lietuvos muzikos akademijos prof. Juliaus Juzeliūno kompozicijos klasę, šiuo metu dirba Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijoje, dėsto LMTA Kauno fakultete ir KTU.

Kompozitorė bendradarbiauja su Lietuvos ir užsienio atlikėjais, jos kūriniai skamba Lietuvoje ir už šalies ribų. 1998 m. Z.Bružaitė kartu su smuikininke Ilona Klusaite įkūrė kintančios sudėties kamerinį ansamblį Collegium, populiarinantį XX a. muziką.

2002 ir 2004 metais dalyvavo kūrybiniuose seminaruose Objective 1 = Art = Objective 1 - EU-wide-enlargement Eizenštate (Austrija), 2003 metų pradžioje gyveno ir kūrė tarptautiniame kompozitorių centre Visbyje (Gotlandas, Švedija). Tais pačiais metais tapo Lietuvos kompozitorių sąjungos rengiamo geriausių metų kūrinių konkurso laureate didelių ansamblių kategorijoje (už kompoziciją Fading Dance), Muzikos rudens festivalio laureate ir įsimintiniausia festivalio Iš arti kūrėja.

Pati Z.Bružaitė išskiria dvi savo kūrybos linijas. Vienai jų priklauso įvairiomis filosofinėmis idėjomis grindžiami kūriniai, skambantys daugiausia šiuolaikinės muzikos festivaliuose (Toeliali, Rebus musicis et musicantibusVersmė, Mozaika, Bagatelės, Piligrimai); muzikoje įkūnytos specifinės koncepcijos sąlygoja mažiau apibrėžtus jų žanrus.

Kitą kūrinių grupę sudaro nuosaiki tradicinė koncertinė kūryba įvairioms atlikėjų sudėtims (Burlegija ir Noveletė klarnetui ir fortepijonui,Divertismentas dviem fortepijonams, Ilgės birbynei ir kanklėms, Kuršiai sopraninėms ir bosinėms kanklėms ir kt.). Kaip specifines koncertinės Zitos Bružaitės kūrybos sritis galima išskirti ir muziką vaikams (ciklai Dainynas, Karnavalas, Trys Kalėdų dainelės, instrumentinės pjesės), kūrinius chorams ir lietuvių liaudies instrumentams.

Zitos Bružaitės muzikoje kūrinio struktūrinė organizacija yra tokia organiška, jog beveik nejaučiamas griežtai racionalus jos pradas. Grynosios muzikos žanrai dažniausiai paveikti teatrinių vaizdinių, čia girdimi liaudies ir džiazo muzikos atgarsiai, viduramžių asketizmas ar modernių harmoninių konstrukcijų, ritmų, tembrų procesas (pvz., kantata Amžių dainos, Bliuzomanija, Fuga). Kompozitorė, neseniai teigusi, kad anksčiau jos muzika niekada neužplūsdavo garsų lavina ir ekspresyviu protrūkiu, šiandien prisipažįsta savo kūryboje nuolat svyruojanti tarp tylos, ramybės ir fovistinio polėkio (pvz., Sonetų ciklo kūriniai, Galopu).

Kauno muzikinio teatro žiūrovai Z.Bružaitės vardą gerai įsiminė po 2001 metais įvykusios operėlės-parodijos „Grybų karas ir taika“ premjeros, kuri buvo pripažinta geriausiu Kaune spektakliu vaikams. (Rež. Aidas Giniotis). 2007 metais pasirodė opera- baletas "Voro vestuvės" (rež. ir choreog. Jurijus Smoriginas). 2008 m. įteiktas "Fortūnos" prizas už svarų indėlį į muzikinį Kauno teatrų gyvenimą, sukuriant operą ,,Undinė" (pagal Friedrich de la Motte Fouque novelę), operą-baletą vaikams ,,Voro Vestuvės" (Kauno valstybinis muzikinis teatras) ir muziką Daivos Čepauskaitės (pagal Charles Perrault) eiliuotai pasakai ,,Nepaprasti batuoto katino nuotykiai"( Kauno Kamerinis teatras).

Kompozitorės kūriniai išleisti autoriniame rinkinyje „Sonetai“ (2008), taip pat bendruose lietuvių kompozitorių muzikos įrašų rinkiniuose: „Kauno styginių kvartetas. Mozaika“ (2006), „Vilniaus arsenalas. Erdvės ir laiko atspindžiai 2“ (2007) 

Nuo 2007 m. lapkričio- LKS Kauno skyriaus pirmininkė, 2009 m. kovo mėn. išrinkta LKS pirmininke.

Plačiau apie Z.Bružaitės kūrinius orkestrui, solo instrumentams, vokalui, chorui, liaudies instrumentams, performansus ir kamerinius kūrinius skaitykite mic.lt

(Parengta pagal kamane.lt-info ir mic.lt)