Rss Facebook
2017
Spalis
20
Naujienos
2017 Spalis
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kai prieš akis iškyla knygų pasauliai 0

2017-07-09

M.Žilinsko dailės galerija kviečia prisiminti į fantazijų ir svajonių pasaulį nukeldavusiose storose knygose kadaise atrastas iliustracijas. Čia atidaryta iliustracijų meno raidą ir įvairovę reflektuojanti paroda "Šiltas prisiminimas".

Atgaivinti prisiminimai

Parodos koncepcija užsimezgė prieš keletą metų, kai buvo ruošiamasi jubiliejinei Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus parodai "Mirabile Visu / Nuostabu matyti", kurioje buvo pristatomos muziejuje saugomos meno vertybės.

"Ruošdami ekspoziciją peržiūrėjome muziejaus fondus, tuomet sužavėjo rastas iliustracijos meno palikimas. Radosi idėja visuomenei parodyti tai, ką saugome", – apie parodos sumanymą pasakojo kuratorė dr. Aušra Vasiliauskienė.

Pagrindinis tikslas buvęs ne nuosekliai atsiskleisti visą iliustracijos meno istoriją, bet pademonstruoti muziejaus fonduose saugomus šios srities kūrinius. "Todėl ekspozicijos akcentu tapo ne stilių raida, bet ryšio su parodos lankytoju užmezgimas, – sakė pašnekovė, neslėpdama ir sentimentų vaikystės knygai. – Norėjosi pabrėžti ne tiek mokslinį, menotyrinį, kiek asmeninį parodos aspektą – prisiminimus."

Nuo tautiškumo iki realizmo

Apibūdindama parodą kuratorė pažymi, kad patys ankstyviausi parodoje eksponuojami darbai, kurti XX a. pradžioje – 1–2 dešimtmečiais.

"Iš Lietuvos dailės muziejaus atsivežėme Antano Jaroševičiaus iliustracijų. Menininko kūryboje realizmas susipina su tautiniais elementais, o visumą papildo art deco stiliaus elementai. Petro Rimšos darbuose ryški ir art deco stilistika, atsiskleidžianti jo kurtuose žurnalų viršeliuose "Romuva", "Vaidilutė", inicialinių raidžių projektuose, – vardijo dr. A.Vasiliauskienė. – Chrestomatiniais pavyzdžiais yra tapusios Vytauto Kazimiero Jonyno iliustracijos Kristijono Donelaičio poemai "Metai", Johanno Wolfgango von Goethe's "Jaunojo Verterio kančioms".

Greta ankstyvųjų iliustracijų eksponuojami Kauno meno mokyklos auklėtinių darbai, tarp kurių yra pasižymėjusių pasaulinėje Paryžiaus parodoje, vykusioje 1937-aisiais.

"Vienas įspūdingiausių pavyzdžių – Viktoro Petravičiaus iliustracijos pasakai "Gulbė karaliaus pati", už kurias menininkas Paryžiaus parodoje buvo apdovanotas didžiuoju prizu. Išskirtiniai Antano Kučo, Pauliaus Augustinavičiaus, Mečislovo Bulakos, Marcės Katiliūtės, Domicelės Tarabildaitės-Tarabildienės kūriniai", – parodos eksponatus vertino menotyrininkė.

 

Ainė Jacytė

Kauno.diena.lt, 2017 07 08

Daugiau skaitykite: http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/menas-ir-pramogos/kai-pries-akis-iskyla-knygu-pasauliai-819321


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*