Kodėl net gyvendami pertekliuje žmonės leidžiasi į prasmės paieškas? 0

www.kamane.lt, 2017-10-12
Laidos fragmentas, kuriame užfiksuotos šamano Večeslav Garmajev (Olchono sala, Chužyras) atliekamos apeigos

Šiuolaikinėje visuomenėje pastebimas keistas fenomenas: daugybė žmonių, kurių gyvenimui iš pirmo žvilgsnio nieko netrūksta, jaučiasi neberandantys paties svarbiausio – prasmės pojūčio. Savo įžvalgomis, kodėl taip atsitinka ir ar apskritai įmanoma prasmę rasti, pirmojoje naujo sezono „Kultmisijų“ laidoje dalinosi būrys gerai žinomų Lietuvos ir užsienio mąstytojų.

Nors prasmės paieškos, regis, yra sveikintinas dalykas, kai kurie pašnekovai atkreips dėmesį, kad kartais net į jas įsismelkia vartotojiškumas. Kaip pastebi kunigas, bendruomenės „Aš esu“ vadovas Kęstutis Dvareckas, daug kas pirmiausiai intuityviai prasmės ieško Dieve, ir nors tai nėra blogai, jį neramina tai, jog žmonės trokšta greito efekto. Pastebimas vartotojiškas santykis su religija, kuris ją iškreipia. Vakarų pasaulyje vis labiau ryškėja tendencija tinkamą religiją rinktis lyg turguje: galima rasti knygų ne tik kaip pasirinkti religiją, bet ir kaip kurti religijas, tapti mokytojais, kaip rinkti sekėjus ir pan.

Kitas dažnas atvejis, kai prasmės ieškoma svetimose kultūrose. Bet ar tikrai tai įmanoma padaryti, nutolus nuo savo šaknų? Filosofo, kultūros tyrinėtojo, orientalisto dr. Audriaus Beinoriaus
nuomone, tapti pilnaverčiu bet kurios kitos religijos – induizmo, judaizmo, konfucionizmo ir t. t. – sekėju, neįmanoma, nes tu turi gimti toje kultūroje.

Ekspertai pastebi, kad aiškesnio tapatybės apsibrėžimo verčia ieškoti ir globalizacijos, vienodėjimo procesas, todėl vis dažniau dėmesys krypsta į tautines ir kultūrines ištakas.

Tačiau ar tikrai prasmės reikia ieškoti praeityje? Štai tautosakininkė, etnologė, žurnalistė Gražina Kadžytė teigia, kad bet kuriam lietuviui reikėtų mažiau gręžiotis į praeitį, o vietoj to kiekvieną dieną nuo ryto iki vakaro nugyventi prasmingai. „Matyt, žmonėms kasdienybėje trūksta prasmės“, – svarsto ji.

Savo mintimis „Kultmisijose“ taip pat dalinosi Baikalo verslo forumo „Naujos prasmės 2017” pranešėjas dr. Andrey Teslinov ir šio forumo misterijos režisierius, laboratorijos „Teatrika“ vadovas Piotr Nemoj, muzikas, verslininkas, ieškotojas Tomas Žiburkus, Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyohei Shigeeda, šiuolaikinio meno kūrėja Laura Garbštienė, M.R.Y. Adhikari mokytojas, oficialus jogos ambasadorius Lietuvoje Gintautas Šiupšinskas (Bhagavan Ram), politikos antropologijos mokslų daktaras Arvydas Grišinas.

Dokumentinė kultūros apybraiža „Kultmisjos“ – spalio 15 d., sekmadienį, 12 val. per LRT „Kultūra“ kanalą.

Projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*