2014 m. lapkričio 25 d. mirė talentingas tapytojas Alfredas Šatas. Palaidotas Kauno Petrašiūnų kapinėse.

Alfredas Šatas gimė 1948 m. spalio 6 d. Kaune. Piešti pamėgo dar vaikystėje. 1969 m. baigė J. Naujalio vakarinę dailės mokyklą, po kurios meno studijas tęsė Vilniaus dailės instituto Kauno vakariniame skyriuje tekstilės specialybėje, vėliau buvo priimtas į tapybą Vilniaus dailės institute, kurį baigė 1978 m.

2008 m. Kauno paveikslų galerijoje buvo surengta jubiliejinė A. Šato tapybos darbų ir pirmą kartą eksponuojamų piešinių paroda „Kūryba man – mano gyvenimas“, visapusiškai atskleidžianti menininką.

A. Šato kūryba yra plačiai pasklidusi po pasaulį. Jo darbų yra įsigiję tiek muziejai, tiek privatūs asmenys.

Menotyrininko Vido Poškaus teigimu, A. Šatas buvo tikras devintojo dešimtmečio menininkas, neapsirgęs konformizmu, buvęs nuošaliai nuo ideologinių sistemų, įtakų. Tokią disidentišką poziciją išsaugojo iki paskutinio atodūsio. Tapytojas A. Šatas buvo aukščiausios prabos meistras. Jo kūriniuose atsiskleidė ir senoji „arsininkų“ tradicija, ir modernumo pastangos.

„Ryškūs spalviniai sprendimai, dėmesys plastikai rodė, kad tai - aukštos kultūros meistras“, – teigė V. Poškus. Tapytojo talento jėga nepaisė bėgančio laiko, kūrybos tarpsnių, ideologinių pančių. „Alfredas atstovavo kartai, kuri mėgino užčiuopti europinės tapybos pulsą, jautė didelę žymaus britų menininko Franciso Bacono įtaką“, – sakė menotyrininkas.

A. Šatas, Arvydas Pakalka, Vaidotas Žukas buvo to meto lietuvių dailės lyderiai. „Dabar tai kiek primiršta, tačiau būtent jie brėžė naujas tapybos kryptis, vektorius. Drobėse A. Šatas nevengė ir radikalių, ir įprastų, bet ne paprastų temų kaip gyvenimas ir mirtis. Pats ne kartą žvelgė mirčiai į akis, tad kūriniai buvo nuspalvinti gyvenimo ir mirties artumo. Matyt, pajutęs mirties alsavimą žmogus labiau moka džiaugtis gyvenimu“, – svarstė V. Poškus.

Menotyrininko V.Poškaus mintys – iš M.Kluso straipsnio „Lietuvos žiniose“ „A. Šatas: tapyba kaip gyvenimas ir mirtis“, http://lzinios.lt/lzinios/Kultura-ir-pramogos/a-satas-tapyba-kaip-gyvenimas-ir-mirtis/191938