Rss Facebook
2017
Gruodis
18
Naujienos
2017 Gruodis
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Viktoras Rudžianskas: pavyko nedingti be žinios  0

2017-11-29
Per sukaktuvinį vakarą Maironio svetainėje muziejaus direktorė rašytoja Aldona Ruseckaitė pasidalijo rūpesčiu: kaip čia yra – Viktoras Rudžianskas išleido dvylika poezijos knygų, o apdovanojimų turi net penkiolika? Mindaugo Kluso nuotrauka

„Į ekstremalią situaciją patekęs žmogus poezijoje gali rasti viltį ir net išsigelbėjimą“, – įsitikinęs poetas bei žurnalistas Viktoras Rudžianskas – tokia paantraštė buvo 2001-ųjų vasario „Lietuvos žinių“ iškarpoje, kuri tą vakarą gulėjo ant žurnalistės Teklės Mačiulienės kelių. Kartu su Lietuvos žurnalistų sąjungos sveikinimu, įteiktu Kauno poetui, leidėjui ir žurnalistui renginio pabaigoje.

V. Rudžiansko vakaras „Pėdų punktyrai“ Kauno Maironio lietuvių literatūros muziejuje įvyko lapkričio 24 dieną, jo 60-ojo gimtadienio išvakarėse. Prieš tai ryte jam pirmąkart paskambino vyriausiosios kartos lietuvių poetas Algimantas Baltakis.

„Skambinu šiandien, diena anksčiau, nes jei paskambinsiu rytoj, tu gal ir neatsiminsi“, – poezijos metro žodžius perteikė Viktoras.

Sveikinimo būta labai šilto. A. Baltakis sakęs, kad pagal amžių V. Rudžianskas galėtų būti vidurinis jo sūnus. Patikino – Viktoras dar labai jaunas, viskas jam priešakyje.

„Po šiokių tokių derybų išsiderėjau teisę turėti ne tik ateitį, bet ir praeitį. Pokalbiui pasibaigus pasijutau visai kitu žmogumi“, – teigė poetas.

Nuo viršutinio plauko iki kojos nago

Pradėjusi sukaktuvinį vakarą Maironio svetainėje muziejaus direktorė rašytoja Aldona Ruseckaitė pasidalijo rūpesčiu: kaip čia yra – V. Rudžianskas išleido dvylika poezijos knygų, o apdovanojimų turi net penkiolika?

„Na, bet yra kaip yra. Viktoras tikras poetas – nuo viršutinio plauko iki kojos nago. Poezija jis persismelkęs, ir ne tik savąja, gerai išmano ir jaunųjų, ir vyresniųjų. Juk yra redaktorius ir leidyklos vadovas. Ilgai darbavosi „Nemuno“ žurnale, atrado daug jaunų autorių.

V. Rudžianskas man yra tikro poeto simbolis Kaune. Na, toks tu rimtas, net nežinau...“ – staiga temą pakeitė dabartinė Maironio namų šeimininkė. V. Rudžianskas atsakė labiausiai vertinąs tris savo rinkinius – „Miesteliai.lt“ (2005), „Vienas“ (2013) ir „Juodoji dėžutė“ (2016). „Šioms knygoms kol kas neturiu didesnių priekaištų. Kada nors, kai rasiu, atsiprašysiu už tokį išsišokimą“, – teigė jubiliatas.

Literatūrologė išrašė leidimą skrajoti

Ne vieną V. Rudžiansko rinkinį pas skaitytojus išlydėjusi Lietuvių rašytojų sąjungos leidyklos redaktorė literatūrologė Janina Riškutė kiek nustebo, kad Viktoras tarp vertingiausiųjų nepaminėjo savo knygos „Nuo do iki do“ (2007).

„V. Rudžiansko poezija yra įvairi ir kintanti, kiekvienas rinkinys atsiskleidžia vis naujomis formomis, naujais motyvais. Tačiau ji turi ir nuolatinių įvaizdžių – keleivio, klajonės, Amžinojo žydo“, – tvirtino J. Riškutė.

Anot jos, „Miesteliai.lt“ atskleidžia daugelio tos kartos žmonių patirtį, kas buvo ir ko jau beveik nebėra. Mažų gyvenviečių žmonės, pokalbiai, elgsena, papročiai, net pagonybe dvelkiantys buities ritualai, stipriai įsirėžę į vaiko, paauglio vaizduotę, atmintį.

Rinkinyje „Nuo do iki do“ labiau atsiveria asmeninė patirtis, plati klajonių erdvė – lėktuvai, traukiniai, Vilnius, Piteris, Maskva, Sibiras, Japonija, įvairios tautybės.

„Knyga alsuoja pasaulio pažinimo aistra. Tada ji atrodė labai šiuolaikiška, nes tuo laiku visi norėjome išsiveržti į kitas šalis, pamatyti kitus horizontus“, – kalbėjo literatūrologė. Rinkinyje „Vienas“, pasak jos, atsirado nauja perspektyva – amžinybė. Viskas poeto buvo matuojama šiuo dydžiu, susitelkta į egzistencinius dalykus – gyvenimą, tiesą, meilę, tikėjimą. Knyga „Juodoji dėžutė“ – dar dramatiškesnė: kelias nesibaigia, bet neišvengiamai suvokiama, kaip artėja lemtinga riba. Išeinama ne į dykumą, kaip ankstesniame rinkinyje, o į kur kas pavojingesnę erdvę.

„Viktoro poezija atspindi visos jo kartos patirtį per ieškojimus, klaidžiojimus ir paklydimus. Per atvirumą nepaprastai įvairiam ir įdomiam pasauliui. Per nuolatinę kelionę ir... teisės skristi pripažinimą“, – reziumavo J. Riškutė.

„Nesvietiški“ prisiminimai

Vakaro programą į muzikines aukštumas pakylėdavo dainininkės Sabinos Martinaitytės ir koncertmeisterės Audronės Eitmanavičiūtės pasirodymai.

Mąstant apie V. Rudžianską, prisipažino aktorė Olita Dautartaitė, tiesiog „nesvietiškai“ užplūsta prisiminimai: „Nemuno“ trečiadieniai, sueina Romualdas Rakauskas, Gediminas Jankauskas, Donaldas Kajokas, Robertas Keturakis, Romualdas Čarna, Tautvyda Marcinkevičiūtė, Olitos vyras fotoreporteris Narcizas Freimanas. „Žaižaruodavę“, ginčydavęsi viena kuria tema – dėl teatro, fotografijos, dailės ar poezijos.

Aišku, aktorė prisiminė ir Merkinę, Pelekiškes. Narcizas užleisdavo Viktorui savo klėtelės antrą aukštą. Kad tas matytų pro langą pušis, kad geriau būtų galvoti, širdin plūstų kraujas. „Nesvietiškas“ vaizdas buvo matyti pro tą langą poetą rašantį, dėliojantį savo lapus. Išskleisdavo juos ant grindų didelėje troboje. „Baugu buvo žengti žingsnį, sustodavau jau ties slenksčiu“, – pasakojo aktorė.

Jei šviečia žvaigždės

V. Rudžianskas suminėjo daugelį jo kūrinių įkvėpusius kūrėjus – Laisvės alėjos Baudelaire'ą Gintarą Patacką, Antaną A. Jonyną, D. Kajoką, Almį Grybauską.

„Nepataikauju jiems, nesilygiuoju, tiesiog primenu, kad esu iš tos lietuvių poezijai derlingos septintojo dešimtmečio kartos. Savo poetinį kelią galiu vadinti sėkmingu jau vien dėl to, kad jis bėgo tarp šių ir kitų grandų. Pavyko nedingti be žinios“, – pabrėžė V. Rudžianskas.

Jubiliatas pasidžiaugė, kad kai tiek daug žmonių susirenka į poezijos vakarą, ne toks beprasmis jam atrodo ir leidybos žanras. Leidyklos „Kauko laiptai“ vadovas džiaugėsi, kad kažkam vis dar reikia ir poezijos, ir prozos.

„Jei šviečia žvaigždės, vadinasi, jos kam nors reikalingos“, – sakė jis. Planuojąs išleisti gruzinų poeto Georgijaus Lobžanidzės vertimus, vieną debiutuojančio ir dvi antrąsias poetų knygas, taip pat kažkelintą Dovilės Zelčiūtės rinkinį.

Raginamas pasvarstyti apie savo eilėraščių rinktinę V. Rudžianskas prisipažino dabar išgyvenantis kūrybinę pauzę. Jo vis „nepaleidžia“ paskutinis rinkinys „Juodoji dėžutė“ – gana sunki knyga, kurios atsiradimą nulėmė ne itin malonus atsitikimas.

„Nelabai galiu iš tos būsenos išsivaduoti. Ją, ko gero, tiksliausiai yra įvardijęs D. Kajokas: kaip kvantiniai vartai – matai, bet negali jų prieiti“, – tikino V. Rudžianskas.

Mindaugas Klusas

Linios.lt, 2017 11 28

http://lzinios.lt/lzinios/Kultura-ir-pramogos/viktoras-rudzianskas-pavyko-nedingti-be-zinios/255155


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*