Rss Facebook
2017
Spalis
20
Naujienos
2017 Spalis
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Mindaugo Norkaus fotografiniai dienoraščiai parodoje „Akimirkos“ 13

www.kamane.lt, 2017-02-07
Nuotraukos autorius - Aidas Augustis Penki Vėjai

Šiuo metu Kauno kultūros centre „Tautos namai“ (Vytauto pr. 79) veikia vilniečio fotografo Mindaugo Norkaus personalinė fotografijų paroda „Akimirkos“. Ši dokumentinė fotografijų serija jau buvo eksponuota 2014 m. kino teatre „Skalvija“ Vilniuje, 2015 m. Vilniaus Rotušėje, Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje, Marijampolės kultūros centre, Vievio bibliotekoje ir kitur.

Apie 1980 metus M. Norkus pradėjo dirbti Lietuvos televizijoje, atsirado puikių galimybių fotografuoti įvairiuose renginiuose sutiktus garsius kultūros ir visuomenės atstovus, fiksuoti sutiktų žmonių portretus, įamžinti įsimintinas akimirkas. Lietuvos televizijoje M. Norkus pradėjo dirbti nuo 18-os metų: iš pradžių darbininku, dekoracijų statytoju, rekvizitininku, dailininko, vėliau operatoriaus asistentu. „Rūpinausi filmavimo organizavimu, dekoracijomis, viešbučių užsakymu.“

Pirmoji M. Norkaus fotografija buvo sukurta lygiai prieš 39-erius metus – tai Viktoro Kuprevičiaus, Giedriaus Kuprevičiaus tėvo, portretas. Per parodos atidarymą fotografas minėjo, kad šios sukurtos fotografijos negatyvas laukė 39-erius metus.

Kiek vėliau likimas nuvedė į Lietuvos kino studiją, kur dirbo meninių filmų direktoriaus pavaduotoju, talkino režisieriaus Vytauto Žalakevičiaus kino studijoje „Studija 2000“. Prisimindamas savo darbą, M. Norkus sako, jog dabar jo pareigos būtų vadinamos „prodiuserio asistentas“.

Fotografijų parodoje „Akimirkos“ užfiksuoti žinomų kultūros ir visuomenės veikėjų aktorių, rašytojų, dailininkų portretai, dalis šių žmonių jau iškeliavę: aktorė Rūta Staliliūnaitė rašytoja Jurga Ivanauskaitė, fotografas ir keliautojas Paulius Normantas, poetas Sigitas Geda, filosofas, profesorius Leonidas Donskis.

Portreto žanras turi savo specifiką dokumentinėje fotografijoje. M. Norkaus užfiksuotose fotografijose – žinomų kultūros ir visuomenės veikėjų, teatro aktorių portretuose – labai svarbu yra pagauta netikėta akimirka. Portreto fotografijoje labai svarbi laikysena, santykis su aplinka, aprangos detalių akcentas, veido išraiškos bruožai ir žvilgsnis. Kalbėdamas apie fotografiją M. Norkus teigia: „Kinas jau man nebeįdomus, bet fotografija dar traukia. Gal tik man nepatinka ta naujoji modernistinė fotografija, lieku prie portretų, Vilniaus gatvelių fotografavimo“.

Pristatydamas parodą jos autorius lakoniškai apibendrino: „Tai mano gyvenimo akimirkos“. Parodoje pristatyta daugiau nei keturiasdešimt žinomų kultūros ir visuomenės veikėjų portretų, kurie pradėti fiksuoti nuo 1975 metų ir kuriuos autorius kuria iki dabar.

Kalbėdamas apie fotografijų kūrimą ir kūrybinį procesą, M. Norkus pabrėžė, kad savęs fotografu nevadina, greičiau įvykių stebėtoju ar fiksuotoju.

Parodos atidaryme dalyvavo ir fotografo portretų herojai: legendinė vyresniosios kartos aktorė Regina Varnaitė ir skulptorius Leonas Strioga. Parodos autorius jiems padovanojo po jų portretą, eksponuojamą ir parodoje, o garbūs svečiai ant fotonuotraukų autoriui paliko autografus su dedikacijomis.

 „Mindaugas Norkus likimo visuomet buvo metamas į kažkokius meno sūkurius, visada aplink knibždėjo žmonių. Ir visada kūrybingų, kartais keistų, kartais pasižyminčių sunkiais charakteriais, tačiau be jokios abejonės – originalių ir įdomių, užfiksuotų kažkokią jų gyvenimo akimirką...“. Taip apie M. Norkaus fotografijas yra rašęs rašytojas, scenaristas, režisierius, aktorius Alvydas Šlepikas.

Tiek dirbdamas televizijoje, tiek ir radijuje, M. Norkus visada su savimi turėdavo fotoaparatą. „Kad ir kur vykdavau, visada šalia turėdavau savo geriausią draugą fotoaparatą. Stengdavausi įvairiose situacijose (už)fiksuoti šalia esančius žmones dar tuo metu, kai dar buvo naudojama foto juostelė. Kartais padarytas kadras nepatikdavo, bet sugrįžti į tą akimirką jau nebeįmanoma.“

Mindaugo Norkaus fotografija

M. Norkus dirbo ne tik dokumentinės fotografijos, tačiau taip pat ir dokumentinio kino srityje: M. Norkus yra dirbęs prie šių filmų sukūrimo: „Savaitgalis pragare“ (rež. V. Žalakevičius) „Vestuvės girioje“ (rež. A. Araminas), „Geležinė princesė“ (rež. A. Araminas), „Bilietas iki Tadž Mahako“ (rež. A. Puipa), „Pabudimas“, „Strazdas – žalias paukštis“ (rež. J. Vaitkus), „Žvėris, išeinantis iš jūros“ (rež. V. Žalakevičius), „Opera namuose“ (apie dailininką kaunietį Liudą Truikį).

Per visą kūrybinio kelio laikotarpį M. Norkui pavyko užfiksuoti daug žinomų aktorių: tai R. Adomaitis, R. Staliliūnaitė, G. Girdvainis, R. Ramanauskas, D. Banionis ir daugelis kitų, sutiktų kino filmavimo aikštelėse, tapusių gerais draugais. Pats autorius sako: „Žmonės, kurių veidus išsaugojo mano foto juostelė, yra neįkainuojami Lietuvos kultūros deimantai...“

Su aktore Ona Juodyte-Chadaravičiene M. Norkui teko kartu dirbti kuriant video filmą „Paskenduolė“, kur pagrindinį vaidmenį atliko aktorė Ingeborga Dapkūnaitė. Atskirą fotografijų ciklą sudarytų Lietuvos režisierių portretai: A. Araminas, G. Lukšas, J. Vaitkus, A. Puipa. Su M. Giedriu M. Norkus tapo ypač gerais bičiuliais. Apie K. Kymantaitę sukūrė mėgėjišką kino filmą. Atskiras fotografijų ciklas galėtų būti skirtas dailininkams, muzikams (S. Sondeckis, R. Ščedrinas, prima balerina Maja Pliseckaja taip pat įamžinti M. Norkaus nuotraukose).

Parodoje „Akimirkos“ M. Norkus pristato dalį savo sukurtų portretų, kurie yra svarbus tiek atskiro kūrėjo gyvenimo ir veiklos fragmentas, liudijimas, tiek ir Lietuvos kultūros užfiksuoto fotografinio pasakojimo dalis.

„Labai dažnai pagalvoju: kodėl neužfiksavau susitikimo su tuo ar anuo mielu, įdomiu, žymiu žmogumi – praradau, neįamžinau akimirkos. Laikas yra negailestingas, jis viską atitolina, aptraukia rūku. Atsiminimai gęsta ir nebepažintum kadais pažinotų žmonių, jei ne nuotrauka – sustabdyta akimirka...“ – teigia M. Norkus.

 

Fotografo M. Norkaus personalinė paroda „Akimirkos“ Kauno kultūros centre „Tautos namai“ (Vytauto pr. 79) veiks iki vasario 12 d.

 

Menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*