Rss Facebook
2017
Spalis
21
Naujienos
2017 Spalis
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Apie dailininką P. Gailių – menininko žvilgsniu  0

2017-02-22
Pranas Gailius. Nuotr. iš Kamane.lt archyvo

Kūrybingas, tiesus, atviras, svetimų neprisileidžiantis arti. Toks Kauno rajono muziejaus išleistoje knygoje "Pranas Gailius. Dviguba tapatybė" iškyla iš Žemaitijos kilęs, bet didžiąją gyvenimo dalį Paryžiuje gyvenęs iškilus lietuvių ir prancūzų dailininkas.

Knygos autorė – tapanti žurnalistė, humanitarinių mokslų daktarė Jolita Linkevičiūtė-Rimavičienė – sako, kad prieiti prie dailininko, įgyti jo pasitikėjimą nebuvo lengva. Sužavėta modernistinės dailininko tapybos ir grafikos, kaunietė autorė P.Gailių (1928–2015) susirado vedama tikslo tapti jo mokine – siekė išmokti iš jo mąstyti tapyba. Bendraujant su dailininku, kilo mintis įspūdžius sudėti į knygą. "Pranas iš tiesų buvo mokytojas daugeliui – ir kaip menininkas, ir kaip asmenybė – švytintis, žėrintis, spalvotas, iš daug sudėtingų sluoksnių", – sako atskirus prisilietimus prie menininko, jo kūrybos knygoje aprašiusi J.Linkevičiūtė-Rimavičienė.

– Simona Makselienė yra sudariusi ir išleidusi solidų P.Gailiaus kūrybos albumą. Kodėl, jūsų akimis, reikėjo dar vienos, kad ir nedidelės, knygelės apie jį?

– 2014 m., susipažinus su P.Gailiumi Paryžiuje ir kalbantis apie kūrybą, gimė mintis apie dailininko kūrybinės biografijos parašymo galimybę. Juolab kad esu rašiusi nemažai tekstų apie žinomus lietuvių menininkus, Nacionalinės premijos laureatus – rūpėjo bent akies krašteliu prisiliesti prie tokios asmenybės. Sumanymas buvo toks: nagrinėti Prano kūrybos reikšmes Algirdo Juliaus Greimo semiotiniu požiūriu, bandyti aprašyti jo kūrybos metodą, kurio jis niekam nerodė. Savotiška spėlionė. Įdomu buvo šiame sumanyme tai, kad jie abu – būdami lietuviais ir prancūzais vienu metu, priklausantys dviem – lietuvių ir civilizacinei, europietiškajai, prancūzų – kultūroms, gali vaikštinėti vienas po kito darbus. Dailininkas sakė: "Pranas yra Pranas, bet Greimas yra statula." P.Gailiaus kūryba yra grynai lietuviška ir visiškai europietiška, turinti abiejų kultūrų dėmenis. Solidžiame S.Makselienės albume yra daugiau menotyros tekstų, o kūrybinėje biografijoje mąstyta išskleisti Prano kūrybos reikšmes, aprašyti jo kūrybos metodą gyvu, publicistiniu stiliumi.

 

 

Vaida Milkova

Kaunodiena.lt, 2017 02 20

Daugiau skaitykite: http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/menas-ir-pramogos/apie-dailininka-p-gailiu-menininko-zvilgsniu-797972


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*