Rss Facebook
2017
Gruodis
16
Naujienos
2017 Gruodis
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kūrybinis eksperimentinis vyksmas „Poezijos katilas“ 0

www.kamane.lt, 2017-03-28

Balandžio 1 d. 19 val. Kaune, laisvojo meno buveinėje „Raudona ZOOna“ (Laisvės al. 106), vyks trečiasis kūrybinis eksperimentinis vyksmas „Poezijos katilas“. Renginio organizatoriai vakarą paskyrė iš gyvenimo pasitraukusio „Poezijos katilo“ bendruomenės nario, poeto, kompozitoriaus, pedagogo, ilgamečio Marijampolės mokyklos direktoriaus Gyčio Širvinsko atminimui (1967−2017).

„Poezijos katilas“ – nuo 2015-ųjų gyvuojanti kūrybinė iniciatyva, telkianti poezijos mylėtojus: profesionalius rašytojus, mėgėjus, klausytojus/skaitytojus.

Šįkart grįžtama prie pirmosios viešos iniciatyvos idėjos ir kviečiama vėl susiburti aplink poezija kunkuliuojantį katilą, kuriame bus verdama ir skanaujama Jūsų kūryba. Dalyvauti gali visi norintys ir mylintys poeziją. Organizatoriai prašo renginio dalyvių atsinešti savos kūrybos spausdintą ar aiškiai ranka rašytą tekstą, kuris taps kulminacinio vakaro patiekalo ingredientu. Autorystę galima nurodyti arba ne. Galima nenurodyti nieko arba pasislėpti po slapyvardžiu. Juk balandžio 1-oji – juokų ir pokštų diena, kuomet galima viskas!

Organizatoriai tikisi, kad tai pažadins kūrybinę dalyvių išmonę ir drąsą, kuri atsiskleis patiekalo ragavimo metu, kuomet iš katilo bus semiamos ir skanaujamos eilės, pokštaujama ir juokaujama, gal kartais ir surimtėjama ar susimąstoma. Laukiama visų žanrų ir visų nuotaikų poezija. Bus ir staigmenų.

Renginio organizatoriai: Laisvojo meno buveinė „Raudona ZOOna“, „Poezijos katilo“ bendruomenė ir kūrybinis tandemas „Topinambų karetaitės“.

Įėjimas į renginį nuo 3 Eur.

***

Renginio koordinatorę Vilmą Kilinskienę kalbina Audrius Griškauskas.

Iš kur atsirado „Poezijos katilas“? Kokiu tikslu ir kaip gimė renginio idėja?

„Poezijos katilo“ idėja gimė daugiau nei prieš dešimtmetį. Tiesa, tuomet tai dar nebuvo vadinama „Poezijos katilu“. Pleveno tiesiog kažkokia idėja neformalaus, laisvo poezijos renginio neįpareigojančioje aplinkoje, gal net ne visai numatomos eigos… Kad būtų ir suvokiama, jog čia dabar „vyksta poezija“, bet kartu išliktų ir šioks toks neaiškumo dvelksmas, kas čia, kaip, kodėl ir kuo viskas baigsis. Norėjosi išgirsti natūralesnį skaitymą: su daugiau gyvenimo ir mažiau deklamacijos. Ir apskritai kažko šviežesnio, gaivesnio ne pačioje kūryboje (puikių tekstų tuosyk buvo sočiai), o jos ištransliavime viešumai, pateikime klausytojams, skaitytojams, sau. Tuo pačiu būta pretenzijų suteikti pasibandymų, pasibendravimo erdvę jauniems, pradedantiems kūrėjams, sukurti jiems galimybę atsidurti šalia rimtą kūrybinę patirtį sukaupusių kolegų. Ir turbūt svarbiausia buvo kūrybinės žaismės pojūtis, t. y. poezija ne tik kaip kažkokia intelektuali veikla, bet ir kaip išties „geras laikas“. Tame kontekste, be kita ko, buvo svarbi ir socialinė apjungimo funkcija – suburti estetinių patirčių vienijamą bendruomenę, kuri tą „gerą laiką“ patirtų drauge.

Papasakokite apie realią bendruomenės veiklą, renginius.

Mano minėtos mintys gimė maždaug 2004−2005 metais. Tuomet su Jurbarkinio pravarde galbūt labiau žinomu Kauno kultūros veikėju Eligijumi Skirkevičiumi rutuliojome visas šias abstrakcijas, o konkretų techninį renginio sprendimą pasiūlė renginio bendraorganizatorius Raimundas Eimontas. Tai jo idėja buvo anoniminę dalyvių kūrybą sumesti į vieną katilą ir išsitraukus skaityti vieniems kitų eiles.

Tiesa, pats žodis „katilas“, kaip iniciatyvos pavadinimas, prilipo tik prieš porą ar trejetą metų, besikalbant vienoje iš Kauno parodų apie tąsyk taip ir neįgyvendintą idėją. Taip netikėtai Eligijui atradus pavadinimą, kaip jis pats sako, „poezijos tūsui“, jau nebeliko nieko kito, kaip tik gaivinti seną idėją ir tą pagaliau įvardintą katilą kaisti.

Pirmoji poezijos sriuba užkunkuliavo 2016-tų vasario mėn. Laisvojo meno buveinėje „Raudonas namas“. Atėjusieji alkani tikrai neliko – katilo turiniu pasisotino visi ir, regis, buvo visai skanu. Trumpa renginio reziumė būtų tokia: įvyko ir pavyko.

Antroji „Poezijos katilo“ iniciatyva įvyko praėjusią vasarą. Šįsyk nuo pradinės koncepcijos buvo šiek tiek nutolta – dalyviai skaitė savo eiles ir savo verstus poezijos tekstus. Tačiau pradines idėjas iš dalies atitikome: veiksmas vyko lauke, atmosfera buvo gana neformali, eiles skaitė daugiausia jaunieji kūrėjai, tokie kaip Mantas Balakauskas, Rokas Povilius, Simonas Bulotas ir kt. Buvo ne vienas netikėtas ir neplanuotas skaitovas, savo poeziją perteikęs netradiciškai, atraktyviai, gana išraiškingai. Sakyčiau, vėlgi pavyko.

Trečiasis katiliukas sugrąžins „poetinius apsimainymus“, tik, poetų pageidavimu, numatyta galimybė autoriams įsivardinti. Galima ja pasinaudoti, bet galima ir išlikti anonimu. Arba pajuokauti, pasivadinti šmaikščiu pseudonimu – juk visgi balandžio 1-oji!

Pati bendruomenė gyvena ne tik viešais renginiais. Kūryba, savo ar mėgstamų poetų, dalijamės „Poezijos katilo“ bendruomenės grupėje Facebooke. Grupėje yra apie 150 narių. Ji uždara, nes tokioje lengviau puoselėti bendruomeniškumo idėją, žmonės lengviau bendrauja vieni su kitais, bendravimas persikelia ir į asmeninį lygmenį, susitikimus, pokalbius. Bet tikrai mielai priimame ir naujus grupės dalyvius.

Kokiais artimiausiais renginiais žadate nustebinti?

Pirmiausia tai net nežinau, ar bent vienas iš mūsų siekių yra stebinti. Tas kitoniško formato noras kyla ne iš poreikio stebinti ar išsiskirti, o iš poreikio burtis su sau artimomis, kuriančiomis, kūrybą mylinčiomis sielomis, kurių gyvenimo ir kūrybos pajauta panaši į mūsų. Taip pat iš noro gerai praleisti laiką, parodyti, kad kūrybiškas, intelektualus laisvalaikis gali tokiu laiku būti. Norisi išryškinti tą žaismės pradą mene, kad nebūtume visi tokie rimti ir niūrūs, kad nebijotume pasirodyti juokingi, eksperimentuoti, improvizuoti, leisti laisvai reikštis savo kūrybinių minčių srautui, neužgožti jo... Norisi sąstingį pakeisti proveržiu. Bet tikrai nėra savaiminio tikslo kažką stebinti. Bet čia jau grįžtu į pirmąjį atsakymą, o klausėte apie planus.

Artimiausias planuose – balandžio 1-osios renginys, o gegužės mėnesį poezija bus skaitoma botanikos sode – draugausime ir kažką kartu kursime su muzikos atlikėjais. Galutinę idėją dar rutuliojame. Išrutulioję būtinai paskelbsime.


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*