Rss Facebook
2017
Lapkritis
17
Naujienos
2017 Lapkritis
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Europos paveldo dienos šiemet kvies suprasti kultūrinio kraštovaizdžio vertę 0

www.kamane.lt, 2017-09-13

Rugsėjo 15-17 dienomis visoje Lietuvoje 24-ąjį kartą vyks Europos paveldo dienos (EPD) ─ bene didžiausias kasmetinis nekilnojamojo kultūros paveldo populiarinimui skirtas renginys šalyje. Šių metų tema „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų” kvies pažinti Lietuvos istorinio kultūrinio kraštovaizdžio įvairovę, suprasti jo unikalumą ir vertę.

Kultūriniu yra laikomas žmogaus sukurtas ir jo sambūvį su aplinka atspindintis kraštovaizdis. Anot architektės Giedrės I.Laukaitytės-Malžinskienės, kultūrinis kraštovaizdis ─ tai savotiška erdvinė istorinio laiko projekcija, kur į gausybę linijų susipynę priežastiniai objektų, vietovių ir žmonių tarpusavio ryšiai. Juos perskaityti šiandien nėra lengva, bet be emocinio ir intelektualaus ryšio su sava vieta negalėtume reflektuoti ir savęs pačių.

Nekilnojamojo kultūros paveldo objektai, Lietuvoje lankomi per Europos paveldo dienas, yra tapę kultūrinio kraštovaizdžio dalimi ir mūsų savastimi. Tuo bus galima įsitikinti daugiau nei šešiasdešimtyje Lietuvos vietovių vyksiančiuose virš 120 EPD renginių. Jų metu didelis dėmesys bus skiriamas piliakalniams ir kitiems panoraminius vietovių vaizdus atskleidžiantiems objektams, kuriems kultūriniame kraštovaizdyje tenka ypatingas erdvinis kompozicinis ir semantinis vaidmuo. Akcija „Globokime piliakalnius“ šių Europos paveldo dienų metu jungs 49 renginius visoje Lietuvoje. Nuo bažnyčių, varpinių, pilių ir kitų kraštovaizdyje išsiskiriančių pastatų bei vietų atsiversiantys vaizdai kvies susiburti ir savo krašto grožį pamatyti visuose Lietuvos kampeliuose.

Kultūros paveldo departamentas tradiciškai organizuos pažintinius pasivaikščiojimus po Vilnių ir jo centre esančius piliakalnius bei kultūrinį kraštovaizdį aptariančią paskaitą.  Vilniečiai ir taip pat bus kviečiami pasivaikščioti po Pilaitės, Gudelių, Vilkeliškių piliakalnius, Gudelių-Lenkiškių pilkapyną, jiems bus pasiūlytos Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vilniaus skyriaus ir Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros organizuojamos pažintinės ekskursijos. Energetikos ir technikos muziejus pristatys paskaitą „Kaip viešasis transportas keitė Vilniaus veidą“. Rugsėjo 16-17 d. organizuojama dviejų dienų kelionė pėsčiomis, plaustais ir automobiliais tarp Vilniaus ir Kernavės „Paveldo galia: piliakalniai“. Rugsėjo 17 d. numatomas dviračių žygis Trakų rajone, kuris atskleis kraštovaizdį kaip pasakojimą ir mokys jį išgirsti. Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija pakvies į kelionę po neatrastą Užutrakio dvarą.

Kaune vyksiančios ekskursijos lietuvių ir anglų kalbomis „Miesto bokštų istorijos“ siūlys aplankyti nuostabias miesto panoramines vietas. Per ekskursiją autobusu bus supažindinama su Eigulių, Vilijampolės, Veršvų, Jiesios, Aukštųjų Šančių ir Vieškūnų piliakalniais. Jaunuosius Kauno kultūros paveldo mylėtojus nustebins edukacinė popietė – protų mūšis pradinių klasių moksleiviams „Ką byloja miesto bokštai ir kalneliai“.  Kauno rajonas pakvies į piliakalniams skirtą renginį, EPD dalyviams pasiūlys pažintinę ekskursiją dviračiais, mokinių konferenciją, nuotraukų parodą bei piešinių konkursą.

Pažintiniai pasivaikščiojimai, kelionės ir net pasiplaukiojimas kurėnu Nidoje, seminarai ir diskusijos, fotografijų bei tapybos parodos, konferencijos ir atvirų durų dienos, orientacinės varžytuvės ir proto mūšiai nematomais ryšiais apjungs Seirijų ir Gargždų, Žagarės ir Garliavos, Panevėžio ir Alytaus, Skuodo ir Merkinės, Mažeikių ir Ignalinos, Kidulių ir Šilalės, Rietavo, Žaslių, Pakruojo, Molėtų, Čiobiškio bei daugelio kitų vietovių kultūrinius kraštovaizdžius į vieną unikalų reiškinį ir vaizdą – Lietuvą.  Visas vietoves, kuriose vyks EPD renginiai, ir programą rasite Kultūros paveldo departamento svetainėje: www.kpd.lt/epd2017.

Visi EPD renginiai ─ nemokami.

 

Europos paveldo dienų renginiai Kaune:

Rugsėjo 15 d., penktadienis

Laikas: 16:00 val.
 Vieta: Vaižganto g. 30 (prie Sugiharos namų)
 Svarbu: būtina registracija į ekskursiją el. paštu: info@kaunasin.lt arba  telefonu. +370 616 23828

Pėsčiųjų ekskursija anglų kalba „Miesto bokštų istorijos“. Ekskursijos metu bus aplankytos miesto aukštumos, nuo kurių atsiveria puikios miesto panoramos.

Organizatorius ir daugiau informacijos: VšĮ Kaunas IN. Ieva Poderytė, tel. +370 616 2382

_________

Laikas: 12:00 val.
 Vieta: V. Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

Edukacinė popietė-protų mūšis pradinių klasių moksleiviams „Ką byloja miesto bokštai ir kalneliai“.

Organizatorius ir daugiau informacijos: Edita Šilakauskienė, V. Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyriaus vedėja, tel. 8 37 220461
 Bendraorganizatoriai: Kauno Senamiesčio progimnazija

_________

Laikas: 17:00 val.
 Vieta: Archyvo g. 61, Kauno tvirtovės VII fortas 

Apžvalginė ekskursija „Kauno tvirtovės VII fortas – aukštuma su istorija“.

Organizatorius ir daugiau informacijos: Vladimiras Orlovas, VšĮ „Karo paveldo centras“ vadovas, tel. 8-655 66550; info@septintasfortas.lt

_________

Rugsėjo 16 d., šeštadienis

Laikas: 10:00 val.
 Vieta: Kauno tvirtovės IV fortas ir Panemunės karinis miestelis
 Svarbu: būtina išankstinė registracija tel. +370 671 36 098 arba taruskaite.karina@gmail.com 

Susipažinimas su IV fortu ir Kauno tvirtove, Panemunės kariniu miesteliu. Jūsų lauks trumpa paskaita ir ekskursija.

Organizatorius ir daugiau informacijos: VšĮ Kauno tvirtovės parkas. Karina Taruškaitė, tel. +370 671 36 098, taruskaite.karina@gmail.com 

_________

Laikas: 11:00 val.
 Vieta: Vaižganto g. 30 (prie Sugiharos namų)
 Svarbu: būtina registracija į ekskursiją el. paštu: info@kaunasin.lt arba  telefonu. +370 616 23828

Pėsčiųjų ekskursija lietuvių kalba „Miesto bokštų istorijos“. Ekskursijos metu bus aplankomos Naujamiesčio ir Žaliakalnio panoraminės vietos.

Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Kristaus Prisikėlimo bažnyčia.
 Organizatorius ir daugiau informacijos: VšĮ Kaunas IN. Ieva Poderytė, tel. +370 616 2382

_________

Laikas: 11:00 val.
 Vieta: Renkamės aikštelėje prie Kauno pilies
 Svarbu: būtina išankstinė registracija tel. (8 37) 20 88 17

Akcija „Globojame piliakalnius“
 Ekskursija autobusu „Atraskime piliakalnius tarp miesto bokštų“.

Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Eigulių piliakalnis, Vilijampolės, Veršvų piliakalnis, Jiesios piliakalnis su gyvenviete, Aukštųjų Šančių piliakalnis, Vieškūnų piliakalnis su gyvenviete.
 Organizatorius ir daugiau informacijos: Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyrius, vyr. specialistė Danutė Rūkienė, +370 618 12942

_________

Rugsėjo 17 d., sekmadienis

Laikas: 10:00 val.
 Vieta: Į Kėdainius išvykstama nuo Kauno pilies aikštelės
 Svarbu: būtina išankstinė registracija tel. 8-37 20 88 17

Ekskursija autobusu į Kėdainius „Reformacijos ženklai Kėdainiuose“. Ekskursijos metu susipažinsime su Kėdainių senamiesčiu, o nuo 12 val. dalyvausime renginyje „Reformacijai − 500: istorijos ir teologijos pėdsakais Lietuvoje“, kuris vyks Kėdainių reformatų bažnyčioje. Pranešėjai: Lietuvos evangelikų reformatų Sinodo kuratorius, Evangelinio Biblijos instituto dėstytojas, teologas Holger Lahayne  „Kuo pavojinga Reformacija?” ir LEU Humanitarinio ugdymo fakulteto  doc., dr. Deimantas Karvelis „Lietuvos Reformacija ir visuomenės atsinaujinimas XVI-XVII a.“

Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios statinių komplekso evangelikų reformatų bažnyčia, Kėdainių senamiestis.
 Organizatorius ir daugiau informacijos: Išvykos organizatorius Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyrius, vyr. specialistė Danutė Rūkienė, +370 618 12942
 Bendraorganizatoriai: Renginio organizatorius Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos sk. vyr. specialistė Margarita Rukšienė, tel. +370 347 6 9578

_________

Laikas: 11:00 val.
 Vieta: Aleksoto apžvalgos aikštelė
 Svarbu: būtina išankstinė registracija el. paštu: info@kaunasin.lt arba  telefonu. +370 616 23828

Pėsčiųjų ekskursija lietuvių kalba „Miesto bokštų istorijos“. Ekskursijos metu bus lankomos panoraminės Kauno vietos.

Organizatorius ir daugiau informacijos: VšĮ Kaunas IN. Ieva Poderytė, tel. +370 616 23828

_________

Rugsėjo 14-30 dienomis

Laikas: 9:00 – 17:00 val.
 Vieta: Kauno tautinės kultūros centras, A. Jakšto g. 18.

Respublikinė karpinių ir fotonuotraukų paroda „Ką kalneliai byloja“. Lietuvos tautodailininkai, karpinių meistrai, prasmingai paminėdami Piliakalnių metus ir atsiliepdami į iniciatyvą „Dovana Lietuvai“, skirtą Lietuvos atkūrimo 100-mečiui , susibūrė bendrai veiklai ir surengė respublikinę karpinių parodą „Ką kalneliai byloja“. Paroda sulaukė didelio susidomėjimo: atsiliepė 32 karpytojai iš Utenos, Obelių, Kupiškio, Kuršėnų, Kazlų Rūdos, Gižų, Balsupių, Didžiųjų Šelvių, Naudžių, Leipalingio, Druskininkų, Marijampolės, Kėdainių, Vilniaus ir Kauno. Visą vasarą ji buvo eksponuojama Kauno Perkūno name, o nuo rugsėjo 14 dienos ją galima pamatyti Kauno tautinės kultūros centre (A. Jakšto g. 18, www.ktkc.lt).


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*