Rss Facebook
2017
Lapkritis
24
Naujienos
2017 Lapkritis
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Keramikos paroda „Kuo gyvenu“ 0

www.kamane.lt, 2017-02-27

Kovo 3 d. 17 val. Kėdainiuose, Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje, atidaroma keramikos paroda „Kuo gyvenu“. Parodoje pristatomi trys vyresniosios kartos keramikai iš skirtingų Lietuvos miestų: Daiva Ložytė (Klaipėda), Algimantas Patamsis (Vilnius) ir Audronė Dambrauskienė-Šiurkienė (Kaunas).

Visus autorius vienija meilė keramikai, o idėjai išreikšti pasirenkama akmens masė, molis ar porcelianas. Audronė Dambrauskienė-Šiurkienė teigia, kad molis yra labai dėkinga medžiaga, iš kurios galima padaryti beveik viską – čia menininkas atsiskleidžia ir kaip tapytojas, ir kaip grafikas, ir kaip skulptorius. Kūrinį iš molio galima taisyti, lipdyti naujai, tobulinti iki visiško idėjos įkūnijimo.

Apie parodos dalyvius:

Daiva Ložytė gimė 1957 metais. 1979–1984 metais studijavo keramiką VDI (dabar Vilniaus dailės akademija). Nuo 1983 metų dalyvauja parodose Lietuvoje, Tadžikistane, Rusijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Olandijoje, Švedijoje, Suomijoje, Danijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, JAV. Nuo 1984 m. gyvena ir kuria Klaipėdoje. 1990 metais tapo Lietuvos dalininkų  sąjungos nare, o 2005 m. suteiktas meno kūrėjo statusas. 2006 m. apdovanota „Jūros žvaigžde“ už kūrybą, visuomeninę veiklą ir svarų indėlį į Lietuvos respublikos kultūrinį gyvenimą ir sklaidą pasaulyje. 2013 m. skirta Klaipėdos savivaldybės meno kūrėjo stipendija. Surengė 23 asmenines ir dalyvavo per 170 bendrų parodų, 2 simpoziumuose.

„Jausenos – trečiasis figūrinių kompozicijų ciklas tarsi tąsa ankstesniųjų – pirmojo „Lėlės“ išsirutuliojusio iš vaikystės prisiminimų ir 1996 m. pristatyto Galerijoje XX, ir antrojo „Monos“, kur buvo dirstelta į vieno, vienintelio, ne vienišo žmogaus būvį – susijęs su žmogaus jausmais, būsenomis. Jam buvo lemta išvysti pasaulį dėka 2013–2014 m. gautos meno kūrėjo stipendijos.

Šioje parodoje pristatomas 12 skulptūrinių kompozicijų ciklas – mano trapus prisilietimas prie nematerialaus – jutimo. Dešimtmetį manyje glūdėjęs potyris, kartą išsprogo. Įstabus nutikimas Raguvos dvaro laiptų terasoje, vietos gyventojo kranklio kirtis į lūpas, tąsyk sukėlė skausmą, o pasąmonėje užfiksuota emocija, jausmas, tapo manęs nepaliekančiu vaizdiniu, virtusiu pirmuoju šio ciklo darbu „Bučinys“. Jausmas, kurio nepaliesi, neapčiuopsi, glūdi kiekviename mūsų dar esant įsčiose. Šio ciklo kūrimas buvo neatsiejama palaimos būsena ir subrendusi, išnešiota mintis, gimė tarsi upė, tekėjo lengvai ir palaimingai“, – teigia autorė. 

Algimantas Patamsis gimė 1953 metais Vilniuje. 1979 m. baigė keramikos studijas Lietuvos valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija). Nuo 1979 m. iki 1984 m. Sąjunginio mokslinio tyrimo instituto „Termoizoliacija“ dailininkas. Nuo 1979 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Nuo 1985 m. iki šių dienų – Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Surengta 11 personalinių ir 23 bendros parodos.

Galaktikų spiečiai, dangaus skliaute įsižiebusios žvaigždės, reti brangakmeniai, apšarmojusių langų raštai – tokius vaizdus galima įžvelgti Algimanto Patamsio keraminių indų paviršiuje. Jis – vienas tų retų šiuolaikinių keramikų, dekoruojančių dirbinius kristaline glazūra. Vienintelis Lietuvoje, vienas iš nedaugelio pasaulyje, kur priskaičiuojama iki kelių šimtų „kristalo alchemikų“. „Paprasta forma, sudėtinga glazūra arba sunkus technologijos procesas, malonumo teikiantis rezultatas“, – taip savo kūrybos specifiką apibūdina keramikas.

Parodose pradėjęs dalyvauti nuo 1980 m., savo unikalius kūrinius pristatęs meno žinovams bei gerbėjams tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, šiandien A. Patamsis yra vertinamas kaip vienas geriausių keramikos technologijų žinovų ir savitas menininkas. 2005 m. keramikas su savo darbais dalyvavo pirmojoje tarptautinėje kristalinių glazūrų parodoje „Crystallines“, vykusioje Prancūzijoje, Vallauris mieste. 2013 m. – tarptautinio kongreso „Cristalls 2013” parodoje Ispanijoje, La Bisbal d Emporda mieste.

Audronė Dambrauskienė-Šiurkienė gimė 1953 m. Vilniuje. Šiuo metu gyvena Kaune. 1971 m. baigė Kauno J. Naujalio meno mokyklą (dabar Kauno dailės gimnazija), 1979 m. baigė Vilniaus dailės institutą, Kauno taikomosios dailės fakultetą – keramiką. Menininkės įskaitoje – 2 personalinės, 8 bendros parodos. Pastaruoju metu autorė turi daugybę kūrybinių sumanymų, kuriuos tapo lengviau įgyvendinti, atradus rėmėjus „YIT Kausta“ ir gavus dirbtuvę šalia namų.

„Savo kūriniais noriu pasakyti, kad akmenys – tai liudininkai, kurie gal vieninteliai milijonus metų pasaulyje „gyvena“ ir kaupia savyje viską, kas tik pro juos praeina: laikmečiai, kataklizmai, istorijos vingiai, žmonių likimai... Tad, tuos akmenis savo vizijoje ir bandau atverti, išlaisvinu juose glūdinčią informaciją. Pasitelkdama portreto – veido galimybes, perteikiu nuotaikas, jausmus, praveriu duris ir langus, statau laiptus. Ne tik akmuo, bet ir uola, ir kalnas, ir piliakalnis slepia savyje daug praeities, o jų veidai – akmens veidai – ramūs, susikaupę, medituojantys, dažnai žiūrintys į dangų, kur taip pat daug paslapčių ir kitokių pasaulių...

Jau nuo kelionės po Graikiją įsijaučiau į akmenų, išgulėjusių Žemėje milijardus metų, skleidžiamas vibracijas – pamilau juos su visais pro juos pratekėjusio gyvenimo įspūdžiais. Keletą metų bandau tai atskleisti, pasitelkdama fantaziją, neprojektuodama nieko iš anksto. Tad paėmusi molio gabalą niekada nežinau, kokias mintis teks sugaudyti, galvojant apie to ar kito akmens veidą, pagauti ir užfiksuoti dar esamus, ar, begimstančius, besiveržiančių iš ten būtybių, atvaizdus“, – pasakoja kūrėja.

Parodos kuratorė – Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė.

Paroda veiks iki balandžio 15 d.


Skaityti komentarus
Rašyti savo komentarą
*
*